• facebook
 • rss
 • Od 25 lat - normalności coraz więcej

  xrt

  dodane 19.09.2012 17:39

  Dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym postrzeganie i możliwości rozwoju osób niepełnosprawnych zmieniły się bardzo mocno.

  Wielka w tym zasługa ludzi, którzy działają w istniejącym od 25 lat Świdnickim Kole Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSNROzUU).

  Od lat przekonują, że niepełnosprawność intelektualna nie jest barierą w komunikowaniu się ze światem czy znalezieniem swojego miejsca w społeczeństwie. Wprost przeciwnie - staje się zaskakującym sposobem postrzegania i przeżywania codzienności. Najlepiej widać to w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Świdnicy, który powstał dzięki staraniom członków PSNROzUU.

  O wszystkim tym 19 września dowiadywali się uczestnicy jubileuszowej gali, wśród których byli bp Ignacy Dec, Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka oraz przedstawiciele władz miasta, gminy i powiatu, parlamentarzyści i darczyńcy. Nie obyło się bez łez wzruszenia i uznania dla rodziców i przyjaciół na co dzień wspierających niepełnosprawnych.

  Dzisiaj to wydaje się niemożliwe, ale 25 lat temu niepełnosprawni byli izolowani przez społeczeństwo, byli powodem wstydu rodziców i rodzeństwa. Ignorowano ich pragnienia, potrzeby i możliwości. Nie istniały żadne miejsca, gdzie prowadzona byłaby rehabilitacja i nauka.

  Dzisiaj w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy bierze udział 120 osób otoczonych fachową pomocą specjalistów i korzystających z nowoczesnych pomocy rehabilitacyjnych i stymulujących rozwój. O wszystkim tym podczas gali opowiedzieli sami podopieczni w trakcie prezentacji multimedialnych i spektakli.

  Natomiast terapeuci i pracownicy ośrodków opowiedzieli o historii troski o niepełnosprawnych. Co ważne, wszystkie placówki troszczące się o niepełnosprawnych mają bardzo dobre kontakty z Kościołem. Ten bowiem jest nie tylko sprzymierzeńcem rodziców i opiekunów oraz samych dzieci, ale daje także solidną antropologię, która broni ich godności i ukazuje wartość każdego ludzkiego życia. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół