• facebook
 • rss
 • Jezuici i barok w Świdnicy

  Roman Tomaszczuk

  dodane 20.09.2012 01:00

  Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na promocję książki dr. Dariusza Galewskiego pt. "Jezuici wobec tradycji średniowiecznej".

  Pomiędzy Wrocławiem a Pragą. Barokizacja kościoła św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy to tytuł spotkania, które organizuje 27 września o 18.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

  Pretekstem do rozmowy o barokizacji, która stała się potężnym narzędziem kontrreformacji, daje opublikowanie książki dr. Dariusza Galewskiego pt. "Jezuici wobec tradycji średniowiecznej. Barokizacje kościołów w Kłodzku, Świdnicy, Jeleniej Górze i Żaganiu", wydanej w tym roku przez krakowskie wydawnictwo naukowe Universitas w prestiżowej serii Ars vetus et nova.

  Zagadnienie modernizacji kościołów średniowiecznych w Europie jest stosunkowo nowym problemem badawczym dla historyków sztuki i architektury, dlatego nie doczekało się jeszcze precyzyjnej definicji. Pomimo to można przyjąć, że terminem “barokizacja” określa się proces wprowadzenia nowego wystroju i wyposażenia do średniowiecznych świątyń, charakterystyczny dla sztuki XVII i pierwszej połowy XVIII w.

  Pionierskie rozwiązania tego typu miały miejsce jeszcze w końcu XVI w. we Włoszech, skąd rozprzestrzeniły się w innych krajach katolickich, obejmując szeroki krąg świątyń biskupich, parafialnych i zakonnych. Proces ten związany był bardzo mocno z powrotem Kościoła katolickiego do Tradycji, na co zwrócił uwagę Sobór Trydencki. Omówiona w książce grupa świątyń jezuickich, a zwłaszcza kościoły w Kłodzku i Świdnicy, stanowi reprezentatywny przykład barokizacji zrealizowanych na wysokim poziomie artystycznym, z poszanowaniem gotyckiej architektury. Ten właśnie aspekt modernizacji kościoła parafialnego, a od niedawna katedry w Świdnicy, będzie szczególnie podkreślony przez prelegenta.

  Spotkanie z dr. D. Galewskim rozpocznie odbędzie się w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Podczas promocji będzie można zakupić książkę "Jezuici wobec tradycji średniowiecznej. Barokizacje kościołów w Kłodzku, Świdnicy, Jeleniej Górze i Żaganiu".


   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół