• facebook
 • rss
 • Polsko-czeskie święto

  xrt

  dodane 02.10.2012 07:21

  Od 29 września w całym regionie trwają spotkania, wernisaże, plenery, konkursy wpisane w program XXIII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

  XXIII edycja Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęła się 29 września  w kościele pw. św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich uroczystą Mszą świętą koncelebrowaną przez bp. Ignacego Deca. 

  Na zaproszenie burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka w obchodach udział wzięli m.in. burmistrz Červenego Kostelca Peter Medilek, przedstawiciele samorządów, duchowni z diecezji świdnickiej oraz zaproszeni goście związani z organizacją Polsko-Czeskich Dni Kultury z lat poprzednich. Na zakończenie wystąpił zespół „Santo” inspirowany muzyką Piotra Rubika. 

  Okolicznościowy program artystyczny odbył się w Ząbkowickim Ośrodku Kultury (ZOK) – sala kinowa wypełniła się po brzegi. Zanim na scenie pojawili się aktorzy, burmistrz Marcin Orzeszek w swoim wystąpieniu przekonywał, że  chrześcijaństwo ma ogromne znaczenie dla tożsamości zjednoczonej Europy i współpracy polsko-czeskiej. Po burmistrzu głos zabrał Julian Golak, inicjator i organizator wielu edycji Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Przypomniał on początki współpracy polsko-czeskiej. 

  Po Mszy św. i koncercie zespołu "Santo" na scenie ZOK wystąpił czeski teatr J.K.Tyla Červený Kostelec z przedstawieniem pt. „Jak się leczy straszydła, czyli Wycia w Wyjcowie” („Jak se léči strašidla aneb krakowani na Kràkorce” ), którego bogata sceneria i kostiumy przyciągnęły uwagę przede wszystkim najmłodszych widzów. 

  Święto Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej to kolejny krok ku pogłębieniu relacji partnerskich pomiędzy Ząbkowicami Śląskim i czeskim partnerem – Červeným Kostelcem. Finał sobotnich uroczystości, ku dopełnieniu idei współpracy, będzie mieć miejsce w Červeným Kostelcu. W tym roku w uroczystości otwarcia Dni wzięła również udział delegacja z Ukrainy.  

  Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 1990 r. z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowej Rudzie. Pomysł okazał się bardzo nośny po obu stronach granicy. Akcja szybko została podjęta przez różne organizacje w Polsce i w Czechach, w tym również w Ząbkowicach Śl. Mające już kilkuletnią tradycję Dni w Ząbkowicach Śl. organizowane są przez Ząbkowicki Ośrodek Kultury z udziałem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ząbkowice Śl. (Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach) oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Stolca (Przegląd Pieśni Religijnej). Koncerty, wystawy i spotkania okolicznościowe przyczyniają się do rozwoju kultury, czerpiąc swe inspiracje z religii chrześcijańskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół