• facebook
 • rss
 • Szewach Weiss obywatelem Wałbrzycha

  Mirosław Jarosz

  dodane 06.11.2012 17:00

  Były ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha.

  Szewach Weiss to ważna dla Izraela postać. Jest profesorem nauk politycznych. Był m.in. przewodniczącym Knesetu, przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem i ambasadorem Izraela w Polsce. Miał wielki wpływ na budowanie w ostatnich kilkudziesięciu latach dobrych relacji Polsko-Żydowskich. 5 listopada osobiście odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha, który Rada Miejska nadała mu w 2003 r. Uroczyste wręczenie tytułu miało miejsce w wałbrzyskim ratuszu. Następnie Szewach Weiss przez cały dzień spotykał się mieszkańcami. Najpierw z kilkusetosobową grupą młodzieży ponadgimnazjalnej w II Liceum Ogólnokształcącym. Później ze studentami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Wieczorem w Bibliotece pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie promujące najnowszą książkę „Takie buty z cholewami”, która zawiera wiele wałbrzyskich wątków. Szewach Weiss z sentymentem opowiadał zgromadzonym o kilku miesiącach spędzonych w Wałbrzychu i pobliskiej Głuszycy, gdzie chodził do szkoły, oraz o tym, dlaczego w 1946 roku opuścił Polskę.

  Oto treść uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha z 30 grudnia 2003 roku w sprawie nadania tytułu „Honorowy Obywatel Wałbrzycha” profesorowi Szewachowi Weissowi:

  "Komisja Statutowo-Regulaminowa Rady Miejskiej Wałbrzycha po zapoznaniu się z wnioskami: wszystkich działających w Wałbrzychu Organizacji Żydowskich oraz Stowarzyszenia Polska – Izrael, uzupełnionych opinią Prezydenta Miasta Wałbrzycha oraz dyrekcji Gimnazjum Nr 6 im. Korczaka, zwraca się do Rady Miasta Wałbrzycha na podstawie Statutu Miasta Wałbrzycha o nadanie Ambasadorowi Państwa Izrael w Polsce Panu Profesorowi Szewachowi Weissowi tytułu 'Honorowy Obywatel Wałbrzycha'”.

  Profesor Szewach Weiss urodził się w 1935 roku w Borysławiu. Po ocaleniu z Holokaustu przez polską rodzinę w 1945 roku zamieszkał w Wałbrzychu, następnie wyemigrował do ówczesnej Palestyny, gdzie ukończył studia i aktywnie włączył się w proces tworzenia Państwa Izrael. Pozostał wielkim przyjacielem Polski i Polaków, nadal biegle włada językiem polskim. Włączył się aktywnie w budowę przyjaźni polsko – izraelskiej, podkreślając jednocześnie ogromną tęsknotę za krajem z lat dzieciństwa. Dał temu wyraz w książkach "Ziemia i chmury” oraz „Czas ambasadora”. Na jego wniosek rodzina Państwa Potężnych – nadal mieszkająca w Wałbrzychu – otrzymała Medal – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pan Profesor Szewach Weiss po objęciu w 2001 roku funkcji Ambasadora Izraela w Polsce nawiązał bliskie kontakty z władzami i mieszkańcami Wałbrzycha. Od wielu lat współpracuje z gronem pedagogicznym i młodzieżą gimnazjum Nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu. Z jego inicjatywy nawiązana została szeroka współpraca młodzieży izraelskiej z młodzieżą polską. Od 1984 roku profesor Szewach Weiss patronuje wymianie grup młodzieżowych Izraela i Wałbrzycha. Wszystkie wymienione zasługi profesora Weissa oraz jego szczególne zaangażowanie w zbliżenie między narodami Polski i Izraela oraz wyjątkowa sympatia dla Wałbrzycha i jego mieszkańców uzasadniają wniosek o nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Wałbrzycha”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół