• facebook
 • rss
 • Szachy, bieg, spektakl i miejska gra – ku chwale Ojczyzny

  xrt

  dodane 11.11.2012 16:07

  Od kilku lat świdniczanie uczą się, że miłość ojczyzny ma bardzo wiele imion.

  Turniej szachowy w Święto Niepodległości – nowa jakość   Turniej szachowy w Święto Niepodległości – nowa jakość roman tomaszczuk/gn Już 9 listopada wręczeniem dorocznych nagród prezydenta Świdnicy w dziedzinie kultury, rozpoczęto świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Natomiast 11 listopada główne obchody Święta Niepodległości zaczną się dopiero o 16.15 oddaniem hołdu poległym za Ojczyznę.

  Na cmentarzu komunalnym przy kwaterze, gdzie jest usytuowane Miejsce Pamięci, zbiorą się oficjalne delegacje miasta i powiatu oraz duchowieństwa. Po apelu ku czci poległych planowana jest Msza św. w katedrze. Ma jej przewodniczyć bp Ignacy Dec. Po modlitwie w intencji Ojczyzny, wszyscy przejdą pod pomnik na Placu Grunwaldzkim. Wieczorem w Rynku odbędzie się spektakl laserowo-mulitimedialny pt. "Światło Niepodległości".

  Oficjalnym obchodom Święta Niepodległości towarzyszy wiele imprez okolicznościowych. Młodzieżowy Dom Kultury przygotował m.in. happening "Polska flaga w każdym oknie", Wernisaż prac uczestników konkursu plastycznego "Barwy niepodległości" czy I Drużynowe Mistrzostwa Polski Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Szachach Szybkich. Świdnicki Ośrodek Kultury zaproponował spektakl teatralny "Piotruś Pan i piraci" oraz wyjątkowy koncert "LUC 39/89 – Zrozumieć Polskę". Poza tym Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji razem z Powiatem Świdnickim przeprowadził V Bieg Niepodległości, w którym wzięła udział rekordowa liczba 630 uczestników. Do pokonania był dystans 5 km. Trasa wyznaczona była ulicami starego miasta.   

  Niecodzienny finał miało podsumowanie Miejskiego Konkursu Recytatorskiego. Prezydent Miasta, Wojciech Murdzek, zaskoczył zebranych w Teatrze Miejskim recytacją wiersza własnego autorstwa. Jak zaznaczył było to premierowe publiczne wykonanie jego poezji.

  Jako pierwsi publikujemy prezydencki  wiersz.

   

  Niepotrzebne są dzisiaj mowy 

  Te ranią, te śmieszą

  A dusza potrzebuje pieśni

  Co lotem orła wzniesie ją ku Słowu.

   

  A tam wypłacze żale i smutki

  Tęsknotę za czasem człowieka prawego

  który ją nosił jak dziecko na ręku

  By w chwale i klęsce wzrastała ku chwale.

   

  Jakiż krzyk rozedrze okowy

  czy tych idących, gdzie miejsc gotowych jest wiele

  czy starca przy drodze z frasunkiem

  na twarzy, co siedzi od wieków

  czekając człowieka.

   

  A może wzruszenia potrzeba

  zwykłego

  że dnia trzeciego,

  dnia trzeciego...

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół