• facebook
 • rss
 • Proszę, dziękuje, przepraszam

  xrt

  dodane 31.12.2012 19:20

  Jak co roku, znany z kronikarskiej pieczołowitości bp Ignace Dec, przypomniał najważniejsze momenty minionego roku.

  We wspomnienie św. Sylwestra, bp Ignacy Dec, przewodniczył Mszy św. podsumowującej rok 2012. Na wstępie zaznaczył, że jest to doskonały czas, by prosić Boga o Jego nieustanną Opatrzność, dziękować Mu za wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli naszą historię w minionym roku oraz przepraszać za postawy, słowa i czyny ubliżające godności Dziecka Bożego i człowieka po prostu.

  W katedrze na modlitwie zebrało się kilkaset osób, do nich to skierował biskup swoje słowo. Kazanie było skoncentrowane na wspominaniu wydarzeń, które zdaniem biskupa najmocniej odcisnęły swoje piętno na historii świata, Kościoła, Polski i diecezji. Co zdecydował się biskup wyróżnić? Po pierwsze Rok Wiary.

  W biskupim zestawieniu znalazł się także Synod Biskupów nt. Nowej Ewangelizacji. Natomiast w polskim Kościele trzy najważniejsze wydarzenia to: I Kongres Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie nad Odrą, wizyta Cyryla I oraz pielgrzymka Rodziny radia Maryja do Rzymu.

  Hierarcha przypomniał także o bolesnych faktach, m.in. o profanacji obrazu jasnogórskiego, przy tej okazji zapowiedział, że wkrótce diecezja będzie pielgrzymować na Jasną Górę, by przepraszać za bezbożny czyn świdniczanina, poza tym także piesza pielgrzymka w roku 2013 będzie miała charakter ekspiacyjny za profanację. Mówił także o tym, że pogłębia się agresja polityczna i systemowa w krajach Zachodu i Ameryki wobec chrześcijaństwa, szczególnie wobec Kościoła Katolickiego. Natomiast za najważniejsze wydarzenie lokalne bp Ignacy uznał ogłoszenie bł. Jana Pawła II patronem Świdnicy.

  Z osobistych statystyk posługi biskupiej należy odnotować, że Biskup Świdnicki: wyświęcił 14 prezbiterów i 6 diakonów, ochrzcił 4 dzieci, wybierzmował 2725 młodych, wygłosił 356 kazań i 618 przemówień oraz jedną serię rekolekcji (do dziekanów Diecezji Legnickiej), w ciągu roku przez 90 dni urzędował w kurii, gdzie przyjął blisko 800 osób.

  O statystykach i trendach życia parafialnego mówił ks. Piotr Śliwka, proboszcz katedry.

  W odpowiedzi na słowa proboszcza katedry biskup na końcu Mszy św. skierował do wiernych słowa życzeń

  Nabożeństwo na zakończenie roku kalendarzowego poprowadził ks. Piotr Śliwka, w tym czasie bp Ignacy jechał do Wałbrzycha, gdzie na zaproszenie prezydenta miasta, Romana Szełemeja, wziął udział we Mszy św. podsumowującej rok a której szczególną intencją była sprawa odzyskania przez największe miasto diecezji praw grodzkich. Wałbrzyska celebra odbyła się w kolegiacie pw. św. Aniołów Stróżów przy udziale kapituły kolegiackiej. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół