• facebook
 • rss
 • Ekumenizm – wciąż ma przyszłość

  xrt

  dodane 21.01.2013 11:46

  Fakty o bliskości ludzi wyznających Chrystusa muszą przemawiać do świata.

  Codziennie w innym miejscu diecezji katolicy gromadzą się na modlitwie w intencji jedności uczniów Chrystusa. Czynią to z miłości do Zbawiciela, Jego Kościoła i swoich braci: także tych z Kościołów siostrzanych. Czynią to w imię prawdy o jednym, świętym i apostolskim Kościele, zbudowanym na fundamencie Piotra i kierowanym przez jego następców. – Potrzebujemy wspólnej modlitwy, żeby być obok siebie, by w ten sposób mieć pewność, że pomimo historycznych, doktrynalnych i eklezjalnych różnić i trudności, mamy wolę szukania jedności – komentuje ks. Jarosław Lipniak.

  O tym też mówili duchowni: prawosławny i luterański, zaproszeni 20 stycznia na Mszę św. w katedrze. Modlitwie przewodniczył bp Ignacy Dec, po Komunii św. ks. Piotr Nikolski, prawosławny proboszcz ze Świdnicy, zachęcił zebranych do wspólnego, chrześcijańskiego działania dla ocalenia zdroworozsądkowego i zgodnego z naturą poglądu na temat małżeństwa i rodziny, natomiast ks. Waldemar Pytel, pastor luterański, zachęcał do szczerej odpowiedzi na pytanie postawione w temacie tegorocznej tygodnia ekumenicznego: Czego żąda Pan od Ciebie?

  Początki nabożeństw o jedność chrześcijan z udziałem wyznawców Chrystusa z różnych Kościołów sięgają 1908 r., ale nie od razu miały one szeroki zasięg i charakter między- i ponadwyznaniowy, jak obecnie. Od 1968 materiały biblijne i liturgiczne na kolejne Tygodnie przygotowują wspólnie Komisja Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów i Kościół katolicki (za pośrednictwem Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, do 1988 – Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan). Począwszy od 1975 hasła i teksty rozważań proponują chrześcijanie różnych krajów. 

  Tydzień Ekumeniczny w diecezji świdnickiej – co jeszcze?

  21 stycznia – Kłodzko – parafia Podwyższenia Krzyża Świętego godz. 17.00 – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

  22 stycznia – Wałbrzych – parafia św. Józefa Robotnika – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

  23 stycznia – Świdnica – godz. 17.00 – Nabożeństwo Ekumeniczne w prawosławnym kościele św. Mikołaja Cudotwórcy; Bardo – parafia Nawiedzenia NMP godz. 18.00 – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

  24 stycznia – Świdnica – Wyższe Seminarium Duchowne godz. 7.00 - Nabożeństwo ekumeniczne; Dzierżoniów – parafia Chrystusa Króla godz. 9.00 – Msza św. o Jedność Chrześcijan;

  25 stycznia – Świdnica – Kościół Pokoju godz. 18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • MarcinK
   21.01.2013 14:41
   Czyżby w tym roku, po raz pierwszy, nie było homilii głoszonej przez duchownego prawosławnego lub pastora ewangelickiego??!! Przewidziano na ten monolog chwile po Komunii Św. Sukces!!!
   Pytanie czy termin "Kościoły siostrzane" odnosi się także do protestantów?? Nota wydana przez kard. Ratzingera mówi wyraźnie, że :"(...)należy pamiętać, iż wyrażenie "Kościoły siostrzane" we właściwym znaczeniu, zgodnie ze wspólną tradycją Wschodu i Zachodu, może być stosowane jedynie do tych wspólnot kościelnych, które zachowały ważny episkopat i ważną eucharystię". Czy protestanci spełniają ten warunek??
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół