• facebook
  • rss
  • Oni ci pomogą

    xrt

    dodane 17.02.2013 10:50

    W diecezji są ludzie, którzy wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku żałoby po dziecku zmarłym przed narodzeniem.

    Witold Simon, doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta, trener i superwizor The New Experience for Survivors of Trauma, pracownik Kliniki Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 16 lutego przygotował diecezjalnych doradców życia rodzinnego do pomocy rodzicom, którzy stracili swoje dziecko w wyniku poronienia.

    Doradców życia rodzinnego zna każda para przygotowująca się do małżeństwa. To oni przekonywali ich o wartości i szacunku dla życia. Oni uczyli naturalnych metod planowania rodziny, oni zachęcali do oddania się Bogu także w wymiarze prokreacji. Co jednak, kiedy upragnione dziecko umiera przed narodzeniem? Jak przeżyć swój ból? Jak odnaleźć się w nowej sytuacji, kiedy euforia z poczęcia zamienia się w rozpacz? Jak żyć z takim ciężarem? I jak wierzyć?

    Do niedawna małżonkowie w takiej sytuacji byli pozostawieni samym sobie. A przecież to, jak oboje rodzice przeżyją i uzewnętrznią swoje emocje związane ze śmiercią dziecka, ma wpływ nie tylko na ich „tu i teraz”, ale też na ich przyszłość. Żałoba może związek kobiety i mężczyzny, którzy stali się rodzicami tego konkretnego dziecka, zniszczyć, ale może też spowodować, że staną się sobie bliżsi, a więź między nimi ulegnie pogłębieniu.

    Oto lista kontaktów do osób służących swoją wiedzą w sytuacji poronienia: 

    Marian Cholewa, Szczytna, 603 510 432; Katarzyna Cholewa, Szczytna, kasiach-2007@o2.pl, Iwona Papadaki, Świdnica, 609 346 157; Alicja Barszczowska, Kudowa-Zdrój, 696 466 157 lub alicja.barszczowska@vp.pl; Elżbieta Kozioł, Kudowa-Zdrój, 665 385 304 lub eladar@tlen.pl; Barbara Nowak, Boguszów-Gorce, b.j.nowak@wp.pl lub 790 480 637; Józef Nowak, Boguszów-Gorce, j.s.nowak@wp.pl; Aurelia Kubinka, Świdnica, 508 809 879 lub aurelia.kubinka@o2.pl; Jolanta Papińska, Żarów, 693 623 560 lub jpap@o2.pl; Renata Górka, Żarów, 505 605 312 lub renatagorka7@wp.pl; Magdalena Tuła, Pawłowice, 784 502 327 lub magdatula@op.pl; Katarzyna Poprzeczka, Kamieniec Ząbkowicki, 785 625 141 lub kpoprzeczka@wp.pl; Miriam Gondek, Świdnica, 508 449 249 lub Miriam.gondek@o2.pl; Bożena Gąsior, Świdnica, 731 200 006 lub bozena.gasior@rodzicerodzicom.org; Urszula Bieda, Włodowice, ubieda @op.pl lub 699 915 630; Janina Izdebska, Piława Dolna, janinaizdebska@interia.pl lub 727 923 130; Bogdan Tuła, Pawłowice, 668 698 682 lub bogdantula@poczta.onet.pl; Józef Brostowicz, Bolków, jozbros@wp.pl lub 606 536 337; Ewa Urszula Dziedzic, Świdnica, 602 273 228 lub 1ulewa@wp.pl; Małgorzata Pawlicka, Piotrowice Świdnickie, tadeusz1965@wp.pl; Anatol Rudnicki, Dzierżoniów, 725 973 194; Norbert Ryznar, Bystrzyca Kłodzka, 603 034 971; Renata Borek, Świdnica, renataborek@wp.pl lub 601 204 554; Katarzyna Urbaniak, Świdnica, katioszkaurbaniak@gmail.com lub 883 634 901; Anna Dziadkowiec, Świdnica, a.dziadkowiec@onet.eu lub 798 415 916; Katarzyna Radziszewska, Jedlina-Zdrój, 602 760 815 lub kasiaradziszewska@o2.pl; Janusz Radziszewski, Jedlina-Zdrój, 660 108 803 lub jradziszewski@interia.eu; Jacek Ostrowski, Bolków, 601 747 698 lub jamp@go2.pl; Małgorzata Kowalska, Gruszów, mirki@o2.pl lub 512 268 262; Marzena Zawadzka, Gniewków, 504 109 814 lub marzena.janusz@neostrada.pl; Magdalena Bożek, Strzegom, 666 370 501.

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół