• facebook
 • rss
 • Pamiętają o Katyniu

  ES/MJ

  dodane 20.02.2013 13:03

  W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku został poświęcony kolejny Krzyż Katyński w diecezji świdnickiej.

  Aktu poświęcenia w niedzielę 17 lutego dokonali: ks. prałat Rafał Kozłowski, dziekan dekanatu Kamieniec  Ząbkowicki, i ks. kanonik Stanisław Draguła, kapelan Fundacji Polskie Gniazdo. Krzyż Katyński odsłonił burmistrz Złotego Stoku, Stanisław Gołębiowski.

  Fundacja Polskie Gniazdo z Wrocławia postawiła sobie za cel m.in. organizowanie obywatelskiego mecenatu nad kulturą narodową oraz podejmowanie obywatelskich inicjatyw dotyczących polskiego życia społecznego i kulturalnego, przyjmując za fundament nauczanie Jana Pawła II. Chce także wspierać rozwój i propagowanie polskiej kultury chrześcijańskiej oraz docieranie z tą kulturą do wszystkich środowisk polskich i polonijnych, a w zwłaszcza do polskiej młodzieży. W cele te wpisuje się również kultywowanie pamięci o zamordowaniu tysięcy Polaków w radzieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej.

  Pierwszy Krzyż Katyński został zawieziony do Watykanu przez ks. prałata Zdzisława Jastrzębca Peszkowskiego i pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II. Fundacja Polskie Gniazdo objęła patronat nad poświęceniem zarówno Krzyża Katyńskiego, jak i ziemi z lasu katyńskiego.

  Krzyż Katyński, który zawisł w Złotym Stoku   Krzyż Katyński, który zawisł w Złotym Stoku Edward Słobodziński

  Ks. Peszkowski specjalnym pismem z 11.07.2007 r. upoważnił Fundację Polskie Gniazdo do umieszczania Krzyży Katyńskich w kościołach, przy kościołach, na cmentarzach i w innych publicznych miejscach. Od tamtej pory krzyże takie zostały już umieszczone m.in na cmentarzu na Powązkach, przy grobie ks. Niedzielaka, w kościele w Głogowie, Szklarach Górnych koło Lubina, Ścinawce Dolnej koło Nowej Rudy i Złotym Stoku.

  Podczas uroczystości poświęcenia Fundację Polskie Gniazdo reprezentowali sekretarz Edward Słobodziński i kapelan ks. Stanisław Draguła.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół