• facebook
 • rss
 • SOS - Życie na miarę

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 27.04.2013 07:30

  Przykazanie Jezusa jest nowe, ponieważ podaje nową miarę i wzór miłości: jak Ja was umiłowałem.

  SOS - Słowo o Słowie.
  Kamil Gąszowski
  Fragment Ewangelii według św. Jana (13,31–33a. 34–35)

  31 Po wyjściu Judasza z Wieczernika, Jezus rzekł: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. 32 Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. 33 Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. 34 Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. 35 Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

  Komentarz historyczno-kulturowy

  31 Po wyjściu Judasza z Wieczernika, Jezus rzekł: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. 32 Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.

  Kiedy Bóg objawił się Mojżeszowi, ten oglądał Bożą chwałę pełną łaski i wierności. Uczniowie, poznając Jezusa pełnego łaski i prawdy, oglądają Bożą chwałę jak kiedyś Mojżesz.

  33 Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami.

  Nauczyciele nazywali czasami swoich uczniów dziećmi. Uczniowie natomiast zwracali się do swych mistrzów – mój ojcze. Literatura żydowska zawiera „testamenty” umierających lub odchodzących sławnych postaci. Miały być one odczytywane przez kolejne pokolenia. W tę tradycję wpisuje się Jezus, udzielając ostatnich wskazówek swoim uczniom.

  34 Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. 35 Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

  Samo brzmienie przykazania miłości nie jest nowe. Jezus przywołuje tutaj tekst z księgi kapłańskiej. Przykazanie Jezusa jest nowe, ponieważ podaje nową miarę i wzór miłości: jak Ja was umiłowałem, tzn. aż do całkowitego wyniszczenia, złożenia siebie w ofierze.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół