• facebook
 • rss
 • SOS – Wierność rodzi zrozumienie

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 05.05.2013 08:50

  Żydzi byli przekonani, że każdy kto studiuje Słowo Boże, spotyka Boga. Jezus jednak mówi, że każdy wierzący może być indywidualną świątynią Boga.

  Fragment Ewangelii według św. Jana (14,23-29):

  23 Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. 24 Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. 25 To wam powiedziałem przebywając wśród was. 26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. 27 Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka! 28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. 29 A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.

  Komentarz historyczno-kulturowy

  23 Jezus rzekł do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. 24 Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

  Idea obecności Boga w życiu ludzi nie była nowa. Żydzi byli przekonani, że każdy kto studiuje Słowo Boże, spotyka Boga. Jezus jednak mówi, że każdy wierzący może być indywidualną świątynią Boga. Przekonuje słuchaczy, że każdy jest wezwany do życia w obecności Boga – tego nikt poza Jezusem nie ośmielił się głosić.

  25 To wam powiedziałem przebywając wśród was. 26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

  Działanie Ducha o którym mówi Jezus w ST przypisywano Bożej Mądrości. Tę natomiast utożsamiano z Bożym Duchem i Jego Prawem.

  27 Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!

  Uczeni żydowscy bardzo wysoko cenili sobie pokój, szczególnie ten dotyczący relacji z innymi ludźmi. Jezusowi jednak idzie o coś więcej. Pokój jego jest związany z poczuciem bezpieczeństwa wobec zagrożeń tego świata: cierpienia i śmierci.

  28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.

  Jezus jest posłuszny Ojcu aż do końca, aż po krzyż.  Wzywa on uczniów do podobnej postawy zaufania wobec Ojca. Zawierzenie siebie Bogu rodzi autentyczną radość.

  29 A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.

  Bóg przepowiada przyszłość. Kiedy ona się spełnia uczniowie mają pewność, że to On działa i jest Panem historii.

  Komentarz egzystencjalny: 

  SOS - słowo o Słowie. 6 Niedziela Wielkanocna
  Kamil Gąszowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół