• facebook
 • rss
 • Prałat wyróżniony

  xrt

  dodane 19.05.2013 16:50

  Przez 17 lat proboszczowania w głównej parafii miasta - na stałe wpisał się w dzieje biskupiej stolicy.

  Podczas wyjątkowego wieczoru wspomnień, który odbył się 19 maja w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, szczególnym gościem był nie tylko kard. Henryk Gulbinowicz, ale i ks. prałat Jan Bagiński, któremu wręczono statuetkę Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy.

  A decyzję o nadaniu honorowego tytułu Rada Miejska w Świdnicy podjęła 25 października 2012 r. Wnioskowało o to 21 radnych, uchwała podjęta została niemal jednogłośnie.

  Honorowy tytuł został przyznany po raz siódmy.

  W uzasadnieniu uchwały można przeczytać m.in. „Ksiądz Prałat Jan Bagiński jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Świdnicy oraz wszystkich świdniczan wyznania katolickiego. Jego wpływ na życie publiczne obejmuje również osoby nie będące katolikami. Jest ambasadorem dobrej woli i ekumenicznego dialogu" poza tym radni docenili wkład, jaki wniósł były proboszcz katedry w ratowanie i odnowę największego zabytku miasta, czyli kościoła pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława, wyznawcy. "Na szczególne uznanie zasługuje wierność zasadom i odwaga w głoszeniu poglądów, patriotyzm i troska o los naszej Małej Ojczyzny oraz ofiarna służba każdemu człowiekowi" – podkreślali radni w swej uchwale. 

  Okoliczności wręczenia tytułu nie zostały wybrane przypadkowo, bowiem Dni Papieskie, w ramach których cyklicznie odbywa się wieczór wspomnień o Janie Pawle II, to inicjatywa ks. Bagińskiego i Andrzeja Protasiuka. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół