• facebook
 • rss
 • 560 medali Papieża

  Mirosław Jarosz

  dodane 20.05.2013 23:45

  "Papież - świadek, patron, przewodnik", tą niezwykłą wystawę ponad pół tysiąca medali można do 23 czerwca oglądać w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa.

  Wystawa medali z kolekcji Bernarda Marka Adamowicza pomyślana została jako opowieść o Janie Pawle II – błogosławionym Papieżu.

  – Życie wielu z nas upływało w czasie jego pontyfikatu – tłumaczy  Bernard Adamowicz. – Życie każdego z nas upływa w świecie, który bez niego byłby inny. Celem tej prezentacji jest próba syntezy apostolskiej posługi Karola Wojtyły.

  Adamowicz papieskie medale zaczął zbierać od chwili wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. W pewnym momencie kolekcja stała się czymś więcej niż tylko zbiorem pamiątek. Wtedy przyszedł czas by zacząć ją pokazywać. Obecnie zbór papieskich medali liczy ponad tysiąc eksponatów i reprezentuje niemal wszystkich liczących się twórców światowego medalierstwa.

  W przypadku medali związanych z Janem Pawłem II charakterystyczne stało się to, że na bardzo wielu znalazły swój zapis słowa papieskiego przesłania. Są to bezpośrednie cytaty z wygłaszanych homilii, publikowanych dokumentów, czy słów wypowiedzianych niejako „przy okazji”. Zawartość treściowa medali dedykowanych Janowi Pawłowi II znajduje swą realizację w ogromnym bogactwie formalnym powstałych dzieł. Wiele z medali ma charakter mniej bądź bardziej udanych pamiątek. Ich zasadniczym celem jest zaspokojenie naturalnej potrzeby zachowania i podtrzymania pamięci.

  Wartość poszczególnych medali, a tym bardziej całej kolekcji jest niemożliwa do określenia.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół