• facebook
 • rss
 • Bł. José peregrynuje

  Mirosław Jarosz

  dodane 24.05.2013 23:11

  Dzisiaj na teren diecezji świdnickiej trafiły relikwie błogosławionego José Sáncheza Del Río. Nawiedzą kolejno: Świdnicę, Głuszycę, Kłodzko, Strzegom, Bielawę i Kudowę Zdrój.

  Ci którzy obejrzeli film "Cristiada" już doskonale wiedzą kim jest bł. José Sánchez del Río. Tym, którzy filmu jeszcze nie widzieli warto wyjaśnić, że jako 14-letni chłopiec oddał życie za wiarę. Miało to miejsce w 1928 r. podczas wojny jaką Plutarco Calles, ówczesny lewicowy prezydent Meksyku wydał Kościołowi. Bł. Jose został na własną prośbę wcielony do grupy powstańczej Cristeros. W czasie jednej z potyczek grupy powstańców z wojskami federalnymi został zatrzymany i wtrącony do więzienia, gdzie był torturowany. Dostał obietnicę, że zostanie wypuszczony jeżeli wyrzeknie się Chrystusa. Kategorycznie odmówił. W dniu wykonania kary śmierci chłopcu przecięto skórę na stopach i zmuszono go, by doszedł krwawiąc na cmentarz. Kazano mu stanąć nad dołem, gdzie miało upaść jego ciało. Pchnięto go nożem i znowu zmuszano do wyrzeknięcia się wiary. Jose krzyknął „Viva Cristo Rey!” (Niech żyje Chrystus Król!) i poprosił by go rozstrzelano. Kapitan, zdenerwowany odwagą i zachowaniem chłopca, zastrzelił go z własnego pistoletu. Przewróciwszy się, Jose zakreślił własną krwią znak krzyża na ziemi i umarł.

  Papież Benedykt XVI beatyfikował go 20 listopada 2005 roku w grupie trzynastu męczenników meksykańskich. Wcześniej Jan Pawła II beatyfikował w różnym czasie aż
  27 męczenników rewolucji meksykańskiej zamordowanych w latach 1915-1937 przez antyklerykalny reżim.

  W Diecezji Świdnickiej peregrynacja relikwii bł. José rozpocznie się jutro, czyli 25 maja w katedrze świdnickiej. Relikwiarz będzie wystawiony od godzin porannych przez cały dzień. Przypominamy, że tego dnia o godz 10.00 rozpoczyna się w katedrze uroczystość święceń kapłańskich.

  Plan peregrynacji w kolejnych dniach:

  26 maja - parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy.

  27 maja -  parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku

  28 maja - parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu.

  29 maja - parafia pw. Ducha Świętego w Bielawie

  31 maja - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kudowie Zdroju.


  Relikwie bł. José Sáncheza del Río będą eksponowane w wymienionych kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw zgodnie z programem ogłaszanym przez księży proboszczów poszczególnych parafii. Warto znaleźć czas na modlitwę za pośrednictwem tego świadka wiary, jakim stał się bł. José, który swoje życie poświęcił za wolność wyznawania wiary.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół