• facebook
 • rss
 • Matka przedszkolanek

  xrt

  dodane 09.06.2013 19:10

  Około sto osób wzięło udział we Mszy św., podczas której założycielki zgromadzeń zakonnych (prezentek i serafitek) zostały ogłoszone błogosławionymi.

  9 czerwca 2013 r. – na ten dzień siostry ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek czekały odkąd 1 kwietnia 1995 r. otwarto proces beatyfikacyjny na etapie diecezji. Dziesięć lat później dokumenty, tzw. positio, trafiły do Kongregacji ds. Świętych w Watykanie. 20 grudnia Benedykt XVI podpisał dekret zatwierdzający cud za sprawą sługi Bożej Zofii Czeskiej.

  Centralnym momentem obchodów beatyfikacyjnych była Msza św., której przewodniczył legat papieski, kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. W Liście Apostolskim ogłaszającym nowe błogosławione kard. Amato w imieniu papieża Franciszka ogłosił, że Zofia Czeska-Maciejowska (1584–1650), "która w sposób szczególny oddała się wychowaniu dziewcząt będących w potrzebie" i Małgorzata Łucja Szewczyk (1828–1905), "która poświęciła się sprawowaniu opieki nad osobami chorymi i w starszym wieku" przysługuje tytuł błogosławionych. Święto pierwszej z nich Kościół obchodzić będzie 15 maja, drugiej - 5 czerwca.

  W homilii kard. Angelo Amato przypomniał, że: – Święci to odważni bohaterowie, którzy budują świat, uzdrawiając jego ukryte rany i tworząc z boską fantazją oazy miłości dla wszystkich, wielkich i małych, bogatych i ubogich, zdrowych i chorych – mówił, a wskazując na nowe błogosławione, dopowiadał, że ich życiorysy są: – Opowieścią, która buduje, ponieważ pozwalają odkryć z nową siłą konieczność pozytywnej relacji z bliźnim, ponieważ aktualizują proroctwo o szczęściu ziemskim i niebieskim.

  Wśród kilku tysięcy wiernych biorących udział w beatyfikacji, było także około stu wiernych z terenu diecezji. Siostry prezentki prowadzą w Świdnicy przedszkole cieszące się wielkim uznaniem zarówno wśród rodziców, jak i władz oświatowych i samorządowych. Wyrazem tego może być fakt, że w krakowskiej uroczystości wziął udział prezydent miasta, Wojciech Murdzek. – To prawdziwa radość, także dla nas, ponieważ mamy kolejną orędowniczkę u Boga za naszymi sprawami – mówił po liturgii bp Ignacy Dec, któremu w koncelebrze towarzyszyło kilku księży, m.in. Piotr Śliwka, Edward Szajda, Andrzej Ćwik, Wiesław Rusin, Adam Woźniak czy Paweł Pleśnierowicz. – Pielgrzymka do Łagiewnik była dla mnie także okazją, żeby dziękować Bogu za przyczyną nowych błogosławionych za pracę i modlitwę, jakimi siostry prezentki budują nasz lokalny Kościół – dodał biskup.


  MODLITWA O ŁASKI

  Wszechmogący i miłosierny Boże, dziękujemy Ci za dar beatyfikacji Matki Zofii Czeskiej i za to, że w jej osobie dajesz nam wzór chrześcijańskiego zaangażowania w dzieło wychowania. Napełnij także nasze serca tym duchem, który ożywiał Błogosławioną Zofię, abyśmy własnym życiem dawali świadectwo naszej przynależności do Ciebie. Udziel nam za jej wstawiennictwem łaski (należy wymienić), o którą pokornie prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół