• facebook
 • rss
 • Kanonik z Wierzbnej

  xrt

  dodane 07.07.2013 16:30

  Biskup Ignacy Dec zapewniał, że wyróżnienie proboszcza może być także powodem do dumy dla parafian.

  Dlaczego godność przyjęta przez księdza ma cieszyć parafian? – Ponieważ bez ich zaangażowania i poparcia, proboszcz niewiele mógłby zdziałać i to zarówno w wymiarze duszpasterskim jak i troski o obiekty służące wspólnocie – wyjaśniał 7 lipca bp Ignacy Dec gdy przybył do Wierzbnej, żeby poświęcić odnowioną ambonę.

  Ambona to tylko jeden z kilku innych zabytków odnowionych w ostatnich latach kościele parafialnym. Wcześniej renowacji poddano m.in. ołtarz boczny, organy czy witraże i Drogę Krzyżową. W tej chwili dzięki zapobiegliwości proboszcza, ks. Andrzeja Walowa, który pozyskał sponsorów oraz dzięki ofiarności parafian w trakcie konserwacji i renowacji jest drugi ołtarz boczny. Pięknie złocony (białym i żółtym złotem) z przywróconą oryginalną kolorystyką będzie z pewnością wyglądał imponująco. – Jest to pewne, gdyż pierwszy odnowiony ołtarz jest w tym samym stylu co obecnie odnawiany – mówi proboszcz.

  Odnowienie ambony jest tym bardziej cenne, że proboszcz korzysta z niej podczas większych uroczystości kościelnych, nie dziwi zatem, że także bp Ignacy podczas swej wizyty skorzystał z rzadkiej sposobności, by zwiastować Dobrą Nowinę z ambony.

  Konserwacji i przywrócenia dawnej malatury zabytku dokonała Jolanta Dudała z Nysy.

  Wizyta biskupa stała się też okazją do obłóczyn kanonickich proboszcza.  Hierarcha wyjaśnił wiernym sens istnienia kapituł kanonickich, zarówno katedralnej jak i kolegiackiej. Po poświęceniu szat kanonickich, dziekan kapituły MB Bolesnej w Wałbrzychu, ks. Krzysztof Moszumański, dokonał obłóczyn. Ks. Andrzej Walów otrzymał godność kanonika honorowego kapituły kolegiackiej. Biskup zachęcał nowego kanonika do używania szat i dystynktorium oraz pierścienia kanonickiego podczas większych uroczystości. Wierni natomiast oklaskami wyrazili swoją radość z wyróżnienia swego proboszcza

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół