• facebook
  • rss
  • Po prostu barok

    xrt

    dodane 19.07.2013 14:30

    Ryszard Wawryniewicz zdradza swoje gusta muzyczne, podpowiada też kogo szczególnie warto posłuchać w ramach świdnickiego barokowego święta.

    Od 19 lipca, przez dwa tygodnie, Świdnica będzie Mekką dla melomanów, staje się stolicą muzyki baroku. – Jestem wielbicielem muzyki na violę da gamba – instrument, który po ponad dwóch wiekach zapomnienia, przeżywa obecnie swój renesans – mówi Ryszard Wawryniewicz, prezes Fundacji im. Jana Sebastiana Bacha, organizatora XIV Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. – W Europie doby renesansu i baroku, czyli między końcem XV wieku a Rewolucją Francuską, lutnia i viola da gamba odgrywały podobną rolę, jak w wieku XIX fortepian, a bliżej naszych czasów gitara elektryczna. Ten instrument brzmiący „niemal jak ludzki głos”, często używany był do towarzyszenia sytuacji „przejścia” między życiem i śmiercią̨, między naszą kondycją człowieka śmiertelnego a mistycznym transem. W rękach wirtuoza potrafi wyrazić całą paletę ludzkich uczuć – wyjaśnia dlaczego jest wielbicielem tego właśnie instrumentu. 

    Po raz pierwszy na taką skalę, w ramach festiwalu barokowa muzyka liturgiczna będzie wykonywana podczas nabożeństw. Warto więc zwrócić na to uwagę: 21 i 28 lipca o 10.00 w Kościele Pokoju a o 12.30 w katedrze; oraz 4 sierpnia o 10.00 w Kościele Pokoju.

    O program jak co roku zadbał Jan Tomasz Adamus, który od lat przekonuje melomanów o swoim znakomitym smaku muzycznym i świetnym znawstwie świata artystycznego.

    PROGRAM:

    piątek 19 lipca

    21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14 SCHAEFFER, scenariusz JAN PESZEK.

    sobota 20 lipca 

    MARATON KONCERTOWY, 18.00 Kościół Pokoju, Chorus Tubas - Biber Altenburg, Mozart na 5, 6, 7 i 8 trąbek ALTA CAPPELLA; 
    20.00 katedra, HAYDN Salve Regina MOZART Ave verum SCULTORE ENSEMBLE; 
    21.00 kościół św. Józefa, Cherubinowy wędrowiec, Angelus Silesius & Esaias Reusner, Jan Peszek recytator Marta Kratochvilova flet Jan Cizmar lutnia; 
    22.00 dziedziniec pod wieżą ratuszową, ZELENKA & SALIERI na trąbki i kotły ALTA CAPPELLA; 
    23.00 muzeum MOZART kwintet klarnetowy NOSKOWSKI kwartet smyczkowy Ronald Sebesta klarnet SCULTORE ENSEMBLE.

    niedziela 21 lipca 

    21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14 SCHAEFFER, scenariusz JAN PESZEK. 

    poniedziałek 22 lipca

    21.30 Kościół Pokoju bezsenność SCHUBERT, Die schöne Müllerin, Karol Kozłowski tenor, Jolanta Pawlik fortepian.

    wtorek 23 lipca 

    19.30 kościół św. Krzyża, viola da gamba, ENSEMBLEFERNAMBUCO 

    środa 24 lipca 

    19.30 muzeum, viola da gamba, TELEMANN REBEL, RAMEAU, BACH, ENSEMBLE EXTEMPORE. 

    czwartek 25 lipca 

    Inscenizacja Cezary Tomaszewski 
    21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym, ul. Księżnej Agnieszki 12-14, Walka Tankreda z Kloryndą, MONTEVERDI Il Combattimento do Tancredi e Clorinda, Krystian Krzeszowiak tenor, ENSEMBLE EXTEMPORE; 

    22.30 Kościół Pokoju, Księżycowy Pierrot Schönberg Pierrot lunaire, Marzena Lubaszka sopran, FRANZ MARC ENSEMBLE. 

    piątek 26 lipca 

    19.30 muzeum salon romantyczny, KUHLAU KUMMER WEBER, ENSEMBLE CHRISTOPHORUS, Magdalena Pilch flet traverso Bartosz Kokosza wiolonczela, Marek Pilch fortepian stołowy

    spektakl inscenizacja Cezary Tomaszewski 

    21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym, Walka Tankreda z Kloryndą, Księżycowy Pierrot 

    sobota 27 lipca 

    18.00 Kościół Pokoju, koncert specjalny, VIVALDI Sinfonie & Concerti, CAPELLA CRACOVIENSIS, Giuliano Carmignola skrzypce. 
    21.30 kościół św. Krzyża, viola da gamba, Marais Forqueray, VittorioGhielmi viola da gamba, Luca Pianca lutnia. 

    niedziela 28 lipca 
    21.30 Kościół Pokoju, STRAUSS, WAGNER, WOLF, Ewa Zeuner alt Johannes Wulff-Woesten fortepian.

    poniedziałek 29 lipca 
    19.30 kościół św. Krzyża, viola da gamba, QUASI VOX HUMANA, Marais Forqueray Rameau, ENSEMBLE GAMBASADA. 

    wtorek 30 lipca 
    19.30 kościół św. Krzyża, BIBER, sonaty „dla ołtarza i dla komnaty” na trąbki, skrzypce i viole da gamba, ORKIESTRA HISTORYCZNA. 

    środa 31 lipca 

    21.30 Kościół Pokoju, SCHUMANN, MAHLER, Sebastian Szumski baryton, Przemysław Winnicki fortepian.

    czwartek 1 sierpnia 
    19.30 Kościół Pokoju, Johann Sebastian BACH kantaty, 36 & 134, FESTIVAL ENSEMBLE, Fabio Bonizzoni.

    piątek 2 sierpnia 
    19.30 Kościół Pokoju, koncert specjalny, La Mécanique de la Générale, LE POÈME HARMONIQUE, Vincent Dumestre; 
    21.30 kościół św. Krzyża, Johann Sebastian BACH, Wariacje Goldbergowskie, Marcin Świątkiewicz klawesyn. 

    sobota 3 sierpnia 

    19.30 MAKOWICE kościół, Johann Sebastian BACH, Motety, FESTIVAL ENSEMBLE, Fabio Bonizzoni;
    21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym ul. Księżnej Agnieszki 12-14, MOZART Thamos, König in Ägypten, CAPELLA CRACOVIENSI.

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół