• facebook
 • rss
 • SOS - Sposób na młodych

  ks. ROman Tomaszczuk

  dodane 22.07.2013 08:59

  Trud jaki podjęła była dla niej najlepszym wyrazem oddania, jaki znała - zabiegana Marta.

  Komentarz egzystencjalny (55 s):

  SOS - słowo o Słowie. 16 Niedziela Zwykła
  Kamil Gąszowski

  Komentarz historyczno-kulturowy:

  Adoracja Pana - uważne wsłuchiwanie się w to co ma On do powiedzenia.   Adoracja Pana - uważne wsłuchiwanie się w to co ma On do powiedzenia. ks. Roman Tomaszczuk /GN Historia, którą rozważamy była interpretowana na bardzo wiele sposobów. Bibliści wskazują, że w kontekście kulturowym, fragment ten podważa rolę społeczną przypisywaną kobietom w I w. Okazuje się, że rola ucznia i głosiciela Ewangelii jest ważniejsza od roli gospodyni i jest dostępna także kobietom. Ale po kolei.

  10,38 W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu.

  Po dziś dzień z podejmowaniem gości wiele pracy. A co dopiero, kiedy przychodzi sam Jezus i jego uczniowie! Marta naprawdę była bardzo zabiegana. Trud jaki podjęła była dla niej najlepszym wyrazem oddania, jaki znała.

  39 Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie.

  Podczas posiłku spoczywano na sowach, w pozycji półleżącej. Uczniowie natomiast siadali u stóp swego nauczyciela. Niektórzy z nich, szczególnie uzdolnieni, przygotowywali się do roli nauczycieli. Kobiety nie miały do tego prawa. Postawa Marii, jej zapał w przyjmowaniu nauki Jezusa kosztem tradycyjnej roli kobiety musiał szokować większość żydowskich mężczyzn.

  40 Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». 41 A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, 42 a potrzeba <mało albo> tylko jednego*. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona»..

  W ówczesnej kulturze do gościnności przywiązywano ogromną wagę. Obowiązkiem pani domu było przygotowanie posiłku dla gości. W świecie nowych wartości przyniesionych przez Jezusa, postawa ucznia okazuje się ważniejsza od innych prac które mogłaby wykonać kobieta.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół