• facebook
 • rss
 • SOS - Perspektywa Boga

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 04.08.2013 07:20

  Bogactwo - oto szczyt ówczesnych marzeń. Dzisiaj zresztą coraz częściej jest on taki sam.

  Komentarz egzystencjalny (55 s):

  SOS - słowo o Słowie. 18 Niedziela Zwykła
  Kamil Gąszowski

  Komentarz historyczno-kulturowy (Łk 12,13-21):

  Sztuczne kwiaty na grobie - symbol nietrwałej pamięci o zmarłym   Sztuczne kwiaty na grobie - symbol nietrwałej pamięci o zmarłym ks. Roman TOmaszczuk /GN 13 Wtedy ktoś z tłumu rzekł do Niego: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».

  Ludzie często prosili rabinów o rozwikłanie zagadnień prawnych. Wprawdzie najstarszy syn otrzymywał podwójną część dziedzictwa, to jednak pozostali także mieli do niego prawo

  14 Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?» 15 Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia».

  Oczywiście tym stwierdzeniem Jezus wprowadza ludzi w konsternację. Jego stosunek do majątku był niezrozumiały. Słowa Jezusa uderzają w istotę ludzkich pragnień.

  16 I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. 17 I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. 18 I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra.

  W przypowieści idzie o bogatego obszarnika. Należy on do grupy bardzo nielicznej w ówczesnej populacji Żydów (szacuje się, że było mniej niż jeden procent). Dlatego też budzi w swoim środowisku wiele zawiści. Tym bardziej, że znowu mu się poszczęściło.

  19 I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!

  Oto szczyt ówczesnych marzeń. Dzisiaj zresztą coraz częściej jest on taki sam. Jezus przestrzega przed życiem, które nie uwzględnia w swych rachubach Boga.

  20 Lecz Bóg rzekł do niego: "Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?".

  Już w księdze Mądrości widzimy obraz życia jako czegoś co zostało ludziom pożyczone a co z całą pewnością trzeba zwrócić.

  21 Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem»

  według Jezusa nie jest grzechem sposób zdobycia majątku, ale przywiązanie się do niego i niedzielenie się nim z innymi. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół