• facebook
 • rss
 • Rozjechali się do domów

  xrt

  dodane 05.08.2013 06:40

  I Integracyjny Zjazd Świdniczan zamknęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

  Zainteresowanie zjazdem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zakładaliśmy obecność 600 osób, w tym 150 spoza Świdnicy. Każde z tych założeń zostało podwojone. W Świdnicy gościliśmy najliczniejszą grupę z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji i USA. Gościliśmy również świdniczan, którzy dziś mieszkają w Kanadzie, we Włoszech, w Irlandii, Hiszpanii, Szwecji, Austrii, Czechach, Izraelu, Rosji, Holandii, Islandii czy też na Wyspach Karaibskich – wylicza Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Dla wielu była to podróż w czasie i przestrzeni. Wracali do swego rodzinnego miasta nie jako anonimowi byli mieszkańcy, ale jako goście zauważeni i uhonorowani przez obecnych włodarzy miasta i jego mieszkańców.

  I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan zakończył się 4 sierpnia Mszą św., której przewodniczył bp Ignacy Dec. We wprowadzeniu do Mszy św. biskup wspomniał o znaczeniu Świdnicy dla regionu zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Podkreślił także rok 2004, kiedy to Jan Paweł II wybrał miasto na stolicę nowej diecezji. – Od przeszło dziewięciu lat Świdnica zauważana jest nie tylko w regionie czy w Polsce, ale i w całym chrześcijańskim świecie, bowiem jej nazwa widnieje w spisach diecezji Kościoła powszechnego – mówił.

  W homilii biskup rozwinął temat konsekwencji chciwości w życiu człowieka. Podpowiadał, w jaki sposób można jej uniknąć, i przestrzegał przed zbyt pochopnymi wnioskami, jakoby Jezus, a przez to i Kościół, był przeciwko rozwojowi gospodarczemu czy podnoszeniu poziomu życia społeczeństwa. 

  Pod koniec swojej refleksji hierarcha radził, żeby zebrani postawili na rozwój duchowy, bo ten daje gwarancję, że rozwój w każdej innej dziedzinie nie będzie rodził konfliktów, ale zostanie harmonijnie włączony w dobro konkretnych ludzi i całych społeczeństw oraz przyczyni się do podkreślania i wydobywania piękna całego stworzenia.

  Na zakończenie Mszy św. Mariusz Barcicki, oficjalny przewodnik katedry świdnickiej, w kilku zdaniach przypomniał o historycznych i architektonicznych walorach świątyni, natomiast po zakończeniu modlitwy ze wszystkim zainteresowanymi rozmawiał szerzej o katedrze. 

  Dzień wcześniej, 3 sierpnia, zostało podpisane Porozumienie na Rzecz Integracji Świdniczan. Swoje podpisy złożyli: Zvi Rav-Ner, były świdniczanin i ambasador Izraela, Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej, Wiesław Kilian, senator RP, a także honorowi obywatele Świdnicy: ks. infułat Kazimierz Jandziszak oraz Stanisław Kotełko.

  Podpisane porozumienie wyraża chęć dalszych kontaktów, i to nie tylko w trakcie zjazdu. Sam pomysł zorganizowania tego typu spotkania byłych i obecnych mieszkańców miasta pojawił się podczas mojego wyjazdu wakacyjnego, kiedy samochód odmówił posłuszeństwa, a z pomocą przyszedł mi spotkany przypadkowo świdniczanin – mówi prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i dodaje. – Świdnicka gościnność i życzliwość jest więc już faktem, teraz dodatkowo potwierdzonym na piśmie.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół