• facebook
 • rss
 • Smaczniej i zdrowiej - dzięki targom

  xrt

  dodane 08.09.2013 08:17

  Od siedmiu lat Powiat Świdnicki organizuje Targi Zdrowej Żywności i Produktu Regionalnego - w tym roku od 7 do 8 września.

  To kameralna impreza, ale wciąż rozwojowa. – Zdrowa żywność, jeśli ktoś w nią jeszcze wierzy, to na pewno sposób na urozmaicone menu – komentuje świdniczanin. – Przyszedłem tutaj, bo jest kolorowo i można spróbować smaków, których na co dzień nie ma w mojej kuchni – dodaje.
   
  Miody, wypiekane zgodnie z tradycyjną recepturą pieczywo, konfitury, przetwory owocowo-warzywne, produkty leśne, sery, przyprawy – to wszystko będzie można było skosztować i zakupić na świdnickim Rynku, przede wszystkim 7 września.
   
  Targi Zdrowej Żywności i Produktu Regionalnego organizowane przez Powiat Świdnicki z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców powiatu i okolic. – Do odwiedzenia stoisk targowych zapraszamy tych, którzy chcą spróbować jak smakuje wypiekany tradycyjnie chleb z dodatkiem śliwki, czosnku czy orzechów, zakupić przed sezonem zimowym syropy z aronii i malin, przetwory leśne przywiezione z czystych ekologicznie terenów Kaszub czy skosztować ciasta z warzyw i mąki orkiszowej – zachęca Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. – Podczas tegorocznych targów królował ser, jako produkt główny. Nasi wystawcy zaprezentowali różne rodzaje sera, wśród których warto wspomnieć ser kozi, krowi, żółty z różnymi przyprawami i ziołami, korbacze, ser ricotta, oscypki, redykołki, sery gazdowskie i bryndze podhalańską. Nigdzie indziej w kraju nie było szansy, żeby zobaczyć i skosztować tak wielu różnych rodzajów tego produktu – zapewnia.

  Oprócz wspomnianych serów na zwiedzających czekały tak cenione w czasie zimy i podczas przeziębień miody, wyroby pszczele, leki i kosmetyki ziołowe, materace gorczycowe i po raz pierwszy prezentowane na targach bezglutenowe wyroby wędliniarskie. – Wiele produktów prezentowanych podczas targów to prawdziwe perełki – zaznacza Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. – Warto wspomnieć, że gościliśmy producentów produktów nagrodzonych certyfikatem wpisanych na listę Ministerstwa Rolnictwa jako produkty regionalne. Wymienię wystawców z Łomnicy i ich sery, za które otrzymali I miejsce w konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo" organizowanym przez Urząd Marszałkowski czy wyróżnione certyfikatem wyroby z malin z powiatu milickiego. Ich produkty otrzymały w 2009 r. certyfikat "Dolina Baryczy poleca". 

  Oprócz zdrowej żywności w specjalnie przygotowanym przez wydział zdrowia punkcie medycznym można było bezpłatnie obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterol i poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Udało się także zaprosić firmę, która bezpłatnie badała słuch i wzrok. 

  Tegoroczne targi zgromadziły 21 wystawców (w ubiegłym roku było ich 15) z terenu powiatu: świdnickiego, kartuskiego, chojnickiego, tatrzańskiego, łowickiego, bolesławieckiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, żywieckiego, milickiego i wrocławskiego oraz gości z Węgier, Czech i Niemiec. 
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół