Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dar dla kongresowiczów i świdniczan

Aż 35 obrazów zawiśnie w salach wystaw czasowych Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - do 17 listopada jest czas, żeby je kontemplować.

Od 4 października można będzie oglądać wystawę "Ikony Małżeńskie" Ventzislava Piriankova. Wystawa jest darem Marii i Daniela Sipów z Wałbrzycha, którzy w tym roku świętują złoty jubileusz sakramentu małżeństwa. – Cieszymy się, że możemy w ten sposób włączyć się w dzieło Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw i przyczynić się do zapoznania świdniczan i kongresowiczów z twórczością poznańskiego mistrza – wyjaśniają Jubilaci.

Wystawa prezentuje dzieła jednego z najbardziej znanych i cenionych wątków twórczości Ventzislava Piriankova – Ikon Małżeńskich. Kanon, czyli wzór i zasady ikony małżeńskiej został stworzony właśnie przez Piriankova – artystę pochodzącego z Bułgarii, mieszkającego na stałe w Poznaniu. Ikona Małżeńska przedstawia połączone twarze kobiety i mężczyzny, najczęściej na tle aureoli i krzyża. Większość z ikon wykonywana jest w ciepłej, czerwono-złotej kolorystyce, rzadziej pojawia się w kolorach monochromatycznych lub innych. Jedna z ikon stała się Ikoną Spotkań Małżeńskich o tytule "Trwajcie w miłości mojej". Poświęcił ją metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w 2005 r. w czasie XI Międzynarodowego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich w Poznaniu. Ma ona zachęcać wszystkie małżeństwa do modlitwy i medytacji nad własnym związkiem. Ikona Małżeńska symbolizuje jedność związku dwojga ludzi, która realizuje się poprzez dialog. Dialog ten udoskonala ludzką miłość małżonków i umacnia ich nierozerwalną jedność.

Ventzislav Piriankov urodził się 14 grudnia 1971 r. w Choumen w Bułgarii. Od najmłodszych lat uczył się u znanego płowdiwskiego malarza Anastasa Konstantinowa. W 1990 r. ukończył Liceum Plastyczne w Płowdiw, zdobywając dyplom z wyróżnieniem. Jest artystą, który od początku swej drogi artystycznej inspiruje się ikoną. Wynika to głównie z jego pochodzenia, gdyż wyrósł i wychował się w prawosławnej Bułgarii. Od najmłodszych lat fascynował się pięknem sztuki bizantyjskiej objawiającym się w architekturze i wystroju cerkwi, której sercem są ikony. W nieoficjalnym kręgu ciągle żywa pozostawała sztuka ikony, choć religia w okresie komunistycznym w Bułgarii oficjalnie była zakazana. Jeszcze przed liceum i związaniem się ze swoim mistrzem Piriankov zafascynował się ikoną. Z pasją wykonywał precyzyjne kopie, później wykorzystywał elementy ikon w swoich obrazach. Prócz postaci Chrystusa i Matki Bożej malował obrazy – ikony przedstawiające twarze w stanach kontemplacji. Do dziś jednym z najbardziej podziwianych motywów i elementów w obrazach artysty pozostają oczy. Z czasem pojawił się motyw twarzy podwójnych  symbolizujących jedność i doskonałość połączenia kobiety i mężczyzny. Tak oto narodził się motyw Ikony Małżeńskiej, który trafił w serca wielu odbiorców. Ikona Małżeńska zaczęła żyć i funkcjonować w wielu zaciszach domowych. W tradycji kanonu ikony powstał jej wzór podstawowy, na bazie którego Piriankov maluje kolejne ikony małżeńskie, interpretując je według własnej wizji artystycznej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy