• facebook
 • rss
 • Finiszowali na piechotę - po raz dziesiąty

  xrt

  dodane 13.10.2013 11:52

  Pan pobłogosławił znakomitą pogodą, choć jeszcze w nocy lało jak z cebra. Pielgrzymi szczęśliwie dotarli do Barda, żeby podziękować za sierpniową wędrówkę na Jasną Górę.

  – Melduję, że dotarliśmy do celu – zapewniał 12 października ks. Romuald Brudnowski, główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. – Pieszo doszło nas około 600, reszta, czyli koło 400, dojechała autobusami i prywatnymi samochodami – dodawał kiedy rozpoczynała się Msza św. podsumowująca sezon pielgrzymkowy 2013 r.

  To już tradycja, że epilogiem pielgrzymki na Jasną Górę jest nawiedzenie Sanktuarium MB Strażniczki Wiary w Bardzie. W tym roku pielgrzymi szli w trzech grupach. Najliczniejszą prowadził ks. Wojciech Iwanicki. Miała ona do pokonania najdłuższą trasę, bo z Dzierżoniowa. Druga grupa przyszła z Kłodzka a trzecia, z ks. Damianem Fleszerem z Kamieńca Ząbkowickiego i Ząbkowic Śląskich. 

  Pielgrzymkowy dzień wypełnia przede wszystkim modlitwa i śpiew. Pątnicy cenią sobie klimat i wspomnienia. Dla wielu to jedyna okazja, żeby spotkać się w podobnym jak w sierpniu gronie. – Zresztą skoro doszłam do Częstochowy, to nie może być inaczej, niż żebym poszła i do Barda – zapewnia Gabrysia, szesnastolatka z Wir. Jej kolega, Mariusz wybrał się w drogę z innego powodu. – Nie mogłem pójść do Częstochowy, bo załapałem się do pracy sezonowej. Zarabiałem w czasie wakacji na studia, dlatego z radością poszedłem teraz – mówi odpoczywając w krużgankach sanktuarium. Inną motywację ma Paulina z Gogołowa – Byłam już dwa razy na pielgrzymce do Częstochowy, teraz chciałam więc spotkać się ze swoją grupą i podsumować Rok Wiary – mówi osiemnastolatka z kolei jej kolega, Krzysiek z Żarowa podkreśla intencje w jakich przyszedł do Barda. – studiuję inżynierię systemów, jedyny taki kierunek w Polsce, na wrocławskiej Politechnice, nie jest łatwo, prosiłem Boga za przyczyną Maryi, żeby skończyć z pozytywnym wynikiem dopiero co rozpoczęty rok akademicki – wyznał.

  W diecezji sezon pielgrzymkowy rozpoczyna się wędrówką szlakami papieskimi, w maju a głównym wydarzeniem jest dziesięciodniowa pielgrzymka na Jasną Górę w sierpniu. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół