• facebook
 • rss
 • Migają do Boga - o swoim życiu

  xrt

  dodane 27.10.2013 17:19

  Msza św. to podstawa, ale potrzeba też wsparcia na co dzień, dlatego duszpasterze angażują wolontariuszy.

  Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Świdnickiej ma swoją stronę internetową: www.nieslyszacy.swidnica.pl. – Nasza strona jest poświęcona osobom niesłyszącym na terenie diecezji świdnickiej. Zawiera ona informacje potrzebne nie tylko do otrzymania posługi duszpasterskiej, ale także informacje które mogą pomóc niesłyszącym w codzienności – mówi ks. Przemek Pojasek, który z ks. Grzegorzem Fabińskim stanowią trzon duszpasterstwa w części zachodniej diecezji. Rejon Kotliny Kłodzkiej jest bowiem oddany pod opiekę ks. Janowi Sroce z Ząbkowic Śląskich. 

  – Wiemy dobrze, że pomimo wielu starań osób współpracujących z niesłyszącymi, trudno jest im znaleźć fachową pomoc w różnych dziedzinach naszego życia – wyjaśniają księża. – Dzięki ludziom dobrej woli, którzy posługują językiem migowym, jest możliwy dialog z częścią naszej społeczności jakimi są osoby z wadą słuchu. Ale często nie wystarczy znajomość języka migowego, bowiem nie każdy kto miga musi koniecznie posiadać wiedzę z różnych innych, specyficznych dziedzin życia, np. załatwienie spraw urzędowych, załatwienia pracy, czy też potrzeby wyspowiadania się. 

  Duchowni chcą więc poszerzyć opiekę o wolontariuszy, którzy będą mogli służyć niesłyszącym jako przewodnicy czy tłumacze w specyficznych okolicznościach codzienności. Liczą także na to, że z czasem w wielu parafiach na zwykłych Mszach św. będzie można spotkać słyszącego, który będzie migał niesłyszącym np. homilię.

  Tymczasem duszpasterstwo to przede wszystkim posługa sakramentalna: w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku, pl. Franciszkański w pierwszą niedzielę miesiąca o 14.30 spowiedź a po niej o 15.00 Msza św.; w Świdnicy w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Prądzyńskiego 2 w czwartą niedzielę miesiąca o 15.00 spowiedź a po niej o 15.30 Msza św.; w Wałbrzychu w parafii pw. św. Barbary, ul. 11 Listopada w drugą niedzielę miesiąca o 15.00 spowiedź a o 15.30 Msza św.; w Ząbkowicach Śląskich w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej, ul. Bolesława Chrobrego 7 w trzecią niedzielę miesiąca o 14.30 spowiedź a o 15.00 Msza św. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół