• facebook
 • rss
 • SOS - Wielkość

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 23.11.2013 21:20

  Jezus chce dać ostatnie świadectwo swojej misji: przyszedłem, żeby ocalić grzeszników i przygarnąć wyrzutków.

  Komentarz egzystencjalny (41 s):

  SOS - słowo o Słowie. Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata
  Kamil Gąszowski

  Komentarz historyczno-kulturowy (Łk 25,35-43):

  Drzwi do katedry w Gironie - średniowieczne katedry były znakiem nieba.   Drzwi do katedry w Gironie - średniowieczne katedry były znakiem nieba. ks. Roman Tomaszczuk /GN Gdy Jezus konał na krzyżu 35 lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym».

  Wyszydzenie było jednym z elementów śmierci na krzyżu. Ironia sytuacja jest spotęgowana przez to, że Jezus naprawdę zbawia innych a przywódcy kpią z Niego słowami, które wcześniej na pustyni podczas Jezusowego postu wypowiedział szatan.

  36 Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, 37 mówiąc: «Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie».

  Ocet czyli kwaśne wino mógł łagodzić ból i gasić pragnienie, żołnierze jednak nie kierowali się litością, ale szyderstwem.

  38 Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król Żydowski».

  Skazaniec niósł zazwyczaj tabliczkę ze swoją winą. Użycie trzech języków dawało pewność, że wszyscy będą mogli zrozumieć przyczynę kary

  39 Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». 40 Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? 41 My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». 42 I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».

  Rozmowa w takim momencie była czymś szalenie trudnym, mimo to Jezus chce dać ostatnie świadectwo swojej misji: przyszedłem, żeby ocalić grzeszników i przygarnąć wyrzutków.

  43 Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».

  Raj w rozumieniu żydowskim to miejsce (różnie lokalizowane) w którym przebywają sprawiedliwi po swojej śmierci lub po zmartwychwstaniu. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół