• facebook
 • rss
 • Dla chórów i muzyków nie tylko kościelnych

  xrt

  dodane 24.11.2013 23:18

  Po raz szósty parafia pw. NMP Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie gościła pasjonatów muzyki wokalnej i instrumentalnej. Tym razem od 22 do 24 listopada.

  Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne od sześciu lat przyciągają coraz to nowe grono pasjonatów muzyki. To największe tego typu spotkanie w diecezji. – To dobrze, że praktycznie jedyne na taką skalę, bo dzięki temu można zadbać o właściwy poziom warsztatów – zaznacza Martyna Stojko, koordynator warsztatów.

  Są o tacy, którzy nie przegapią żadnej edycji warsztatów, bo nie mają wątpliwości, że to czas zrastania w wierze, umacniania starych znajomości oraz zawiązywania nowych oraz szlifowania umiejętności. 

  Katarzyna Krzywniak, dyrygentka chóralna współpracująca z chórem Archikatedry Warszawskiej a niegdyś asystentka Międzyuczelnianego Chóru Akademickiego "Pro Pace", tak mówi o sensie warsztatów:

  Natomiast Kacper Birula, także dyrygent (symfoniczny i operowy praz kompozytor; muzyk dyrygujący w krajach europejskich i w Azji w miarę wolnego czasu włączający się także w różne kościelne projekty muzyczne) prowadzący zajęcia podczas warsztatów zauważa: – Tego typu spotkania to z jednej strony konsolidacja środowiska chóralnego a z drugiej okazja do uświadomienia chórzystom, przecież niekoniecznie z chórów parafialnych, aktywnego uczestniczenia w muzycznym wymiarze liturgii, do czego potrzebna jest oczywiście wiara i przez to śpiew staje się diakonią, czyli służbą.

  W tym roku muzycy wykonali bardzo ciężką pracę, bo oprócz Mszy św. niedzielnej, mieli za zadanie dzień wcześniej, 23 listopada, zadbać o muzyczną stronę liturgii mszalnej, której przewodniczył bp Ignacy Dec, dziękujący razem z proboszczem miejsca, ks. prałatem Zygmuntem Kokoszką oraz wiernymi za 25 lat istnienia parafii pw. NMP Królowej Różańca świętego. 

  – W ciągu 48 godzin opracowaliśmy i przygotowaliśmy oprawę muzyczną dwóch Mszy celebrowanych z różnych okazji – wyjaśnia Kacper Birula. 

  Współprowadzącą warsztaty była także Marta Moneta. – Dyrygentka chóralna, była asystentka Międzyuczelnianego Chóru Akademickiego "Pro Pace", obecnie współpracująca z chórem Archikatedry Warszawskiej oraz z pasją prowadząca świdnicką katedralną scholę cantorum "Vox Angelicus" – dodaje Martyna Stojko. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół