• facebook
 • rss
 • Biskup błogosławi Drodze Neokatechumenalnej

  xrt

  dodane 10.12.2013 22:39

  Biskup Ignacy Dec cieszy się, że kilkadziesiąt osób uczestniczyło przez osiem tygodni w spotkaniach z katechistami Drogi.

  10 grudnia bp Ignacy Dec przewodniczył nabożeństwu Słowa Bożego będącego piętnastym spotkaniem z cyklu katechez wstępnych głoszonych przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej.

  Zwieńczeniem pierwszej części katechez, w której został ogłoszony kerygmat o tym, że Jezus Chrystus został posłany przez Boga, żeby nas uwolnić od śmierci, od grzechu, dzięki czemu możemy mieć życie wieczne, była liturgia pokutna. Natomiast po zakosztowaniu Słowa Bożego na przykładzie Abrahama i wyjścia nastąpiła liturgia Słowa jako odpowiedź na usłyszane Słowo Boże. 

  Liturgia miała następujący przebieg: po pozdrowieniu wstępnym odczytano cztery fragmenty Pisma Świętego: Pwt 6,4-15 (Przykazanie miłości Boga jedynego), Iz 55,1-13 (Nowe Przymierze, skuteczność Słowa Bożego), Dz 13,13-39 (jest tu zawarty kerygmat głoszony przez św. Pawła), początek Ewangelii wg św. Jana (J 1,1-18). Każdy z fragmentów był poprzedzony wprowadzeniem wygłoszonym przez katechistów.

  Następnie wierni zostali zachęceni do tzw. Echa Słowa, czyli podzielenia się z innymi refleksją na temat usłyszanego Słowa. Kolejnym punktem nabożeństwa była homilia bp. Ignacego Deca. Biskup podkreślił wagę wydarzenia, jakim było głoszenie katechez wstępnych przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej, Zachęcił także wiernych do sięgania po Biblię i przyjmowania jej według pięciu zasad:

  Po homilii odbyło się wręczenie Biblii poszczególnym uczestnikom. Wręczając Biblię, przewodniczący zwracał się po imieniu i mówił: "Robercie (Katarzyno) przyjmij obietnice uczynione twoim ojcom. Przyjmij je jako wypełnione w Panu naszym Jezusie Chrystusie. Niech to Słowo przez ciebie przyjęte z wiarą zaprowadzi cię do życia".

  Po śpiewie "Amen, amen, amen" w Modlitwie wiernych zebrani spontanicznie wypowiadali prośby, następnie odmówiono Ojcze nasz i przekazano sobie pocałunek pokoju. Błogosławieństwo biskupa zakończyło liturgię. Po niej wszyscy zostali zaproszeni na agapę.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • _jasiek
   13.12.2013 10:24
   Ekscelencja Ksiądz Biskup bierze wielki ciężar na swoje sumienie. Czy każda forma pobożności jest automatycznie miła Panu Bogu? Czy nadużycia liturgiczne tego ruchu nie świadczą o jego niekatolickich korzeniach? Czy masowość tego ruchu zmusza od razu do uznania jego błędów za dopuszczalne?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół