• facebook
 • rss
 • Kolega u papieża

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 19.12.2013 12:06

  - Nie, to niemożliwe, przecież to Wojtek Grzybowski - Iwona Wirzeska przeciera oczy ze zdumienia. Ogląda zdjęcia przesłane przez światowe agencje informacyjne.

  Oczywiście bohaterem newsa jest papież Franciszek, ale przy okazji pojawia się pytanie: a kim są ci szczęśliwcy: ten Polak, Słowak i Czech - bezdomni z okolic Placu św. Piotra? 

  Agencje relacjonowały, że bezdomnych na urodziny do papieża zaprosił abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. Zwinęli więc swoje kartonowe legowiska i ruszyli za Spiżową Bramę... czy raczej za Bramę Dzwonów, bo tędy bliżej do Domu św. Marty. Zdjęcia z urodzin obiegły cały świat. Dotarły tez do Nowej Rudy, gdzie jedna z mieszkanek rozpoznała w bezdomnym Polaku swojego kolegę, Wojtka Grzybowskiego. - Pracowałam z nim kiedyś w wydawnictwie, skończył łódzką filmówkę, pisał w poważnych gazetach, dobry redaktor - charakteryzuje znajomego.

  Franciszek jak Jezus, pokazuje światu ludzi, których ten świat nie chce widzieć i choć na chwilę czyni ich zauważonymi. Kiedyś byli to celnicy, grzesznice czy wdowy, dzisiaj niewiele się zmieniło. To: chorzy, bezdomni czy upośledzeni. Pokazuje ich i mówi: Królestwo Boże wydarza się! - a oni wszyscy wiedzą o tym jak nikt inny. Bo spotkali Franciszka. Spotkali Jezusa. 

    PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • rsolka
   19.12.2013 22:59
   Wczoraj bylem na audiencji. Spotkalem Wojtka i kolegow z psem. Od razu ich rozpoznalem. Rozmawialismy. Powiedzialem im, ze sa slawni, ze ich foto z papiezem i wiadomosc, ze byli u papieza na urodzinach obiegla caly swiat. Ucieszyli sie i nie chcieli uwierzyc.Wojtek powiedzial, ze mama sie ucieszy, jak zobaczy go na zdjeciach. Sa bardzi sympatyczni, nie dziwie sie, ze wymienili z papiezem wiele zartow (tak pisaly wloskie gazety).
   ks. Robert Solka, Perugia
  • jazmig
   26.12.2013 13:59

   Bo spotkali Franciszka. Spotkali Jezusa.

   Czy autor nie przesadza z tym kadzeniem papieżowi?

   Papież spotkał się z bezdomnymi, a cóż to za sensacja? To samo robili jego poprzednicy.

   Czy autor spytał Wojtka, jak to się stało, że jest on bezdmny? Jaki wysiłek Wojtek poniósł, aby wyjść z bezdomności?

   Bezdomność to nie zawsze los, najczęściej jest to skutek własnych win, szczególnie narkomanii i alkoholizmu.

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół