• facebook
 • rss
 • Manipulacja - jak czytać, słuchać i oglądać

  xrt

  dodane 14.02.2014 18:43

  Akcja Katolicka z parafii Piekary rozpoczęła cykl spotkań na ważkie tematy współczesności. Zaczęli od mediów, temat okazał się zbyt obszerny na jedno spotkanie. Będzie drugie.

  Pod patronatem świdnickiego Gościa Niedzielnego, 9 lutego odbyło się pierwsze z całego szeregu spotkań poruszających wrażliwe i ważkie tematy dotykające palących problemów współczesnej Polski. Gospodarzem i inicjatorem cyklu jest parafialny oddział Akcji katolickiej w parafii Piekary.

  - Widzimy konieczność stworzenia okazji do poznawania poglądów innych niż te obowiązujące w głównych mediach - wyjaśnia inicjatywę Bogdan Mikła, prezes parafialnej akcji Katolickiej. - Nie jest łatwo dotrzeć do prawdy, gdy jest ona manipulowana, dlatego zaprosiliśmy ks. Romana Tomaszczuka, by pomógł nam pozbierać wiele wątków różnych grup interesu działających na styku mediów i polityki oraz obcych Ewangelii ideologii - wyjaśnia.

  Podczas półtoragodzinnej konferencji poruszono przede wszystkim kwestie metod manipulacyjnych stosowanych przez media. Mówiono m.in. o kreowaniu wroga lub kozła ofiarnego, oddziaływaniu na emocje, powtarzalności, dezinformacji, opóźnianiu przekazu, ustawianiu informacji w określonej kolejności cze regule wzajemności. 

  - Nie mogliśmy pominąć kwestii kłamstwa, okazuje się że ma ono trzy formy: kłamstwo właściwe, prawda selektywna i przemilczanie - wylicza prezes. - Ponieważ temat jest naprawdę szeroki 13 lutego postanowiliśmy, że za miesiąc spotkamy się po raz drugi, żeby móc wejść głębiej w temat i porozmawiać o sposobach samoobrony przed skutkami uleganiu manipulacji - dodaje.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • kynosura
   15.02.2014 19:08
   "Nie jest łatwo dotrzeć do prawdy, gdy jest ona manipulowana"...To fakt.Niestety manipulacja jest coraz częstsza w dzisiejszych czasach.Najczęściej spotykana jest niestety w pracy, czyli tam gdzie spędzamy najwięcej czasu.Niejednokrotnie nie jest ona wynikiem naszych chęci, ale zostaje nam narzucona przez pracodawców.Manipulacja w najprostszy sposób mówiąc jest formą zamierzonego wywierania wpływu na osobę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała działania zaspokajające potrzeby osoby, która manipuluje.Manipulować można także treścią,a także sposobem jej przekazywania. Wiele informacji zostaje nam tak przekazanych jak komuś jest wygodnie, zostają one przekształcone na potrzeby innych bądź dla wygody.Przekaz Pana Boga niejednokrotnie też jest przeinaczany przez ludzi albo dla wygody, albo dla usprawiedliwienia bądź zagłuszenia wyrzutu sumienia. Manipulowanie Słowem Bożym z twierdzeniem, że trzeba iść z "duchem czasów"...Świetny temat do rozważenia.Życzę powodzenia i sukcesów.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół