• facebook
 • rss
 • To jeszcze dziecko, ale już z sukcesami

  xrt

  dodane 29.03.2014 16:01

  Katedra wypełniona po brzegi, nastrój święta i wdzięczności, ale także jasne przesłanie: to dopiero początek.

  Centralne uroczystości z racji dziesięciolecia istnienia diecezji świdnickiej odbyły się 29 marca w katedrze świdnickiej.

  Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił  abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. – Dziś kiedy popatrzymy na to, co dokonało się przez te 10 lat możemy pozwolić sobie na słowa pochwały –  powiedział, rozpoczynając homilię.

  Nuncjusz zachęcał wiernych i duchowieństwo do szukania głębi tego, co wydarzyło się podczas minionych dziesięciu lat. Wspomniał w tym kontekście słowa Jana Pawła II, który w roku 2004 powołał do istnienia diecezję świdnicką, a dwa lata temu został patronem biskupiego miasta.  – To, czego potrzeba, to zdecydowane i planowane działanie na rzecz komunii – podkreślał Nuncjusz Apostolski w Polsce.

  – Kościół będzie nieustannie prowadził nową ewangelizację w takim zakresie, w jakim stanie się wspólnotą. Nawet w krajach, gdzie Ewangelia dotarła wiele wieków temu, przestało już istnieć społeczeństwo chrześcijańskie, które mimo licznych ułomności, jakie cechują wszystko, co ludzkie, odwoływało się jednoznacznie do wartości ewangelicznych. Uzmysłowienie sobie tego faktu powoduje całkowitą zmianę w pracy duszpasterskiej – podkreślił abp Celestino Migliore.

  Głosiciele Ewangelii, jak mówił arcybiskup, powinni prowadzić działania na rzecz ograniczania ubóstwa, przejawów zła, aborcji czy manipulacji na ludzkiej naturze.

  Na koniec nuncjusz złożył życzenia wiernym diecezji świdnickiej. – Ta diecezja to jeszcze nastolatka. Życzymy jej, tzn. jej wiernym, wspólnotom parafialnym, kapłanom, osobom zakonnym młodzieńczości, żywotności, chęci życia i działania, fantazji i zdolności do marzeń, jakie cechują ludzi młodych – powiedział.

  Na zakończenie Mszy św. przemówili: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Hierarcha, składając życzenia, mówił: – Wasza diecezja to ludzie głęboko wierzący, ale też poszukujący Boga i ci, którzy nie potrafią go szukać, życzę, by wasz Kościół przyciągał do Chrystusa i dawał dobro wiary w Jezusa Chrystusa.

  Natomiast prezydent miasta podkreślał historyczny wymiar decyzji o ustanowieniu diecezji i konsekwencjach tego wydarzenia dla miasta i regionu. Obiecywał też dalszą współpracę samorządowców z Kościołem dla dobra mieszkańców.

   

   

   
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • misiu99
   29.03.2014 22:00
   "Katedra wypełniona po brzegi, nastrój święta i wdzięczności, ale także jasne przesłanie: to dopiero początek."
   To chyba kpiny księże redaktorze!!!
   Był ksiądz na Pasterce któregokolwiek roku???
   Albo na zwykłej, niedzielnej mszy??? Wtedy Katedra wypełniona jest po brzegi!
   Dziś były pustki!
   Wyraźnie widać to na zdjęciach księdza pod innym artykułem "Diecezja to nastolatka."
   I macie księża problem, bo jak to wytłumaczyć?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół