• facebook
 • rss
 • Gotowi do pobłogosławienia

  xrt

  dodane 05.04.2014 22:45

  Ostatnie z 6 spotkań Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza zakończyło się 5 kwietnia.

  Zakończył się kurs dla ceremoniarzy. 4 i 5 kwietnia lektorzy ze Świdnicy, Świebodzic, Nowej Rudy, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Roztoki i Bolkowa po raz ostatni stawili się w Strzegomiu, w domu rekolekcyjnym sióstr elżbietanek, żeby pod kierunkiem ks. Krzysztofa Ory, diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza, wysłuchać konferencji, modlić się i ćwiczyć różne warianty asyst mszalnych.

  Diecezjalna Szkoła Ceremoniarza to 6 spotkań pogłębiających u uczestników wiedzę z zakresu liturgii. W ramach formacji ascetycznej lektorzy modlą się liturgią godzin, biorą udział w Mszy św. i nabożeństwach okolicznościowych. Wykłady z liturgiki oraz komentarz do Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego prowadzili alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, natomiast zajęcia praktyczne obejmowały próby asyst, zapoznawanie się z Mszałem Rzymskim, przygotowywanie asyst na różne wydarzenia liturgiczne.

  – Na początku musieliśmy poświęcić trochę czasu na przypomnienie podstawowych zasad i norm liturgicznych, ponieważ lektorzy kandydujący do funkcji ceremoniarza mieli różne doświadczenia związane z praktyką w swoich parafiach – mówi ks. Ora. 

  W listopadzie DSC rozpoczynało 26 lektorów, do końca wytrwało 16. Głównym powodem rezygnacji była zasada, że warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest udział we wszystkich spotkaniach.

  Obrzęd błogosławieństwa do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym ma się odbyć 17 maja. Tydzień wcześniej kandydaci zostaną przeegzaminowani z wiedzy koniecznej do godnego i kompetentnego pełnienia zadań ceremoniarza. 

  Równocześnie w kilkunastu dekanatach trwają kursy lektorskie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół