• facebook
 • rss
 • Ludzie Ducha, nie aktywiści

  xrt

  dodane 17.04.2014 22:34

  Po raz 11. w tej świątyni sprawowano Mszę Krzyżma. Jak zwykle, przewodniczył jej bp Ignacy Dec.

  Msza Krzyżma: poświęcenie olejów, odnowienie przyrzeczeń kapłańskich i okazja do wdzięczności. Uroczystej Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Dec. Koncelebrowało ją kilkudziesięciu kapłanów z bp. Adamem Bałabuchem na czele. W słowie powitania bp Ignacy zauważył, że jest to 11. Msza św. Krzyżma, sprawowana w murach świątyni pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.
   
   
  W homilii bp Ignacy  pouczał swoich braci w kapłaństwie, że "naszym powołaniem jest kochać i służyć!". Przestrzegał przed pustym aktywizmem, w który zamienia się kapłańska posługa, gdy nie ma w niej Ducha Bożego. – „Jako spowiednicy, bądźmy miłosierni wobec grzeszników” – mówił, cytując słowa papieża Franciszka. – A wzywając innych do nawrócenia, bądźcie sami ludźmi pracującymi nad sobą, często i gorliwie się spowiadającymi – zachęcał. Zaapelował także do wiernych, by byli oparciem dla swoich duszpasterzy.
   
   
  Na zakończenie Mszy św., tak, jak to jest w zwyczaju biskupa, ogłoszono listę kapłanów wyróżnionych godnościami kościelnymi.
   
  Wyróżnienie "Expositorii Canonicalis" otrzymali:
   
  ks. Piotr Hebda z Budzowa, ks. Krzysztof Kauf z Bolesławowa, ks. Konrad Polesiak z Gniewkowa, ks. Marek Kruk z Kwietnik, ks. Jarosław Nitkiewicz z Lewina Kłodzkiego, ks. Daniel Marcinkiewicz, notariusz kurialny, ks. Grzegorz Góra z Sadów Górnych, ks. Grzegorz Jakuszewski z Gilowa, ks. Mirosław Rakoczy, seminaryjny prefekt, oraz ks. Jan Kwiatkowski z Piszkowic.
   
  Przywilej noszenia rokiety i mantoletu otrzymali:
   
  ks. Paweł Szajner z Mrowin, ks. Marek Mundziakiewicz z Boboszowa, ks. Jarosław Dąbrowski z Kamieńca Ząbkowickiego, ks. Krzysztof Herbut z Piskorzowa, ks. Roman Tomaszczuk, kierownik świdnickiego oddziału "Gościa Niedzielnego", ks. Krzysztof Pełech z Bielawy, ks. Roman Rak z Jaszkowej Górnej, ks. Jarosław Genibor z Włodowic.
   
  Poza tym od 17 kwietnia ks. Arkadiusz Chwastyk, oficjał sądu biskupiego, jest kanonikiem honorowym kapituły katedralnej, a ks. Stanisław Wójcik (Wałbrzych) został powołany do grona kanoników gremialnych kapituły kolegiackiej, ta także powiększyła się o trzech kanoników honorowych, którymi zostali ks. Leszek Sienkiewicz (Boguszów-Gorce), ks. Witold Baczyński (Wałbrzych) i ks. Jacek Biernacki (Stare Bogaczowice).
   
  Biskup dziękował także wszystkim księżom za ich pracę.
   
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół