• facebook
 • rss
 • Poezja i muzyka w służbie tajemnicy

  xrt

  dodane 05.05.2014 21:08

  Finałowy koncert strzegomskich Dni Papieskich poruszył wszystkich jego uczestników.

  Bogaty program strzegomskich Dni Papieskich 4 maja podsumował koncert "Tryptyk Rzymski", w którym śpiewacy: Dariusz Wójcik – bas, Jacek Szymański – tenor przy akompaniamencie organów, na których zagrał Maciej Ingielewicz, podzielili się z publicznością swoją wrażliwością na tajemnicę odsłanianą przez papieski utwór. – Tak to rozumiem – zauważa ks. Marek Babuśka, proboszcz bazyliki, w murach której koncert się odbył. – Tematem tryptyku jest tajemnica działania Boga, tajemnica naszego udziału w Bożych planach i wolności, jaką otrzymaliśmy. Dzięki muzyce i poezji mogliśmy mocniej przylgnąć do tej tajemnicy i zasmakować w niej  – mówi.

  Koncert odbył się dzięki inicjatywie władz miasta, a dodatkowym walorem występu był fakt, że Dariusz Wójcik pochodzi ze Strzegomia. 

  Dariusz S. Wójcik – śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, animator życia kulturalnego. Studia obejmujące dwa kierunki, wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej. Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.

  Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.

  Obecnie artysta wolny – dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku. Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.

  Jacek Szymański – tenor, łomżyniak, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego Maestry Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.

  W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W.A. Mozarta (Bielsko-Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny - partia Kamila w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. – współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Wieloletni solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

  Maciej Ingielewicz w 2002 roku ukończył z wyróżnieniem PSM I st. w Giżycku. Następne lata spędził w Olsztynie, kształcąc się w PSM II st.: w klasie organów mgr Anny Dramowicz oraz mgr. Wiktora Włudyki. W 2004 roku otrzymał szczególne wyróżnienie na Festiwalu Młodych  Organistów w Białymstoku. W 2005 roku zdobył I miejsce na Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii. W 2006 roku otrzymał najwyższą punktację w Polsce na przesłuchaniach piątych klas organów szkół średnich w Warszawie.

  Obecnie jest studentem w klasie organów prof. Romana Peruckiego i as. Hanny Dys w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, H. Deustcha, Weinbergera, J. Tumy. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, kwartetem skrzypcowym Ensemble 4PM oraz chórami olsztyńskimi, m.in. Cantabile (w roli akompaniatora uczestniczył w Konkursie Chórów w Bratysławie, gdzie zdobyli złoty medal), Collegium Musicum, z którym dokonał premierowego nagrania "Missa Stella Maris". Płyta otrzymała Fryderyka, a artysta został zaproszony do Akademii Fonograficznej, w której zasiada w jury od 2011 roku. Ponadto jest organistą  w gdańskim kościele pw. św. Stanisława Kostki oraz prezentatorem słynnych organów oliwskich w Archikatedrze w Gdańsku. Koncertuje jako solista i kameralista.

   
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół