• facebook
 • rss
 • Chcieli znaku i dostali

  xrt

  dodane 14.07.2014 12:36

  Po przejściu 152 km drogi, 13 lipca, pokłonili się MB Rokitniańskiej Cierpliwie Słuchającej.

  13 lipca po raz jedenasty Piesza Elżbietańska Pielgrzymka z Żar do Rokitna dotarła do Sanktuarium MB Cierpliwie Słuchającej. Pielgrzymi pokonali 152 km. – Pogoda była bardzo urozmaicona – relacjonują. – Trzy pierwsze dni to burze i deszcz. Potem był skwar i chmury. Jednak warto było, bo ofiara jest bardzo skuteczną pomocą w owocowaniu modlitwy – zaznaczali.

  Na powitanie pielgrzymów wyszedł nie tylko kustosz sanktuarium, ks. Józef Tomiak, ale jak zwykle prowincjalna elżbietanek, s. M. Paula Marcinowska, której towarzyszyły wikaria prowincjalna i postulantki. 

  Msza św. która zamykała pielgrzymkowy czas (rekolekcje trwały 7 dni), była bardzo szczególna, ponieważ podczas niej mały Przemek Adam przyjął chrzest św., a ponad 30 pielgrzymów rozpoczęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Zobowiązali się tym samym do dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko Bogu wiadome, którego życie jest zagrożone aborcją. Cennym walorem tej Eucharystii było i to, że brały w niej udział rodziny z Domowego Kościoła. – To podsumowanie i ilustracja naszej pielgrzymiej drogi, podczas której rozważaliśmy temat: "Życie to dar" – dodaje s. Inga Józków, główna przewodniczka pielgrzymki.

  Z powodu różnorakich uwarunkowań organizatorzy pielgrzymki wahają się, czy powinna być ona kontynuowana w latach następnych. – Prosiliśmy o jakieś Boże wskazanie w tej materii i dzisiaj je otrzymaliśmy – mówi s. Inga. – Kustosz sanktuarium podkreślał bowiem wagę tej pielgrzymki, która nawet jest wspominana w jubileuszowym albumie – dodaje.

  Od blisko 350 lat pielgrzymów przyciąga do Rokitna obraz patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Matki Bożej Rokitniańskiej. Równo 25 lat temu papież Jan Paweł II poświęcił w Watykanie złotą koronę, papieską złotą różę i srebrny różaniec, którymi później przyozdobiono cudowny obraz. Uroczysta koronacja z udziałem Episkopatu Polski i blisko 150 tys. wiernych odbyła się 18 czerwca 1989 r.

  We wrześniu 2001 r. papież Jan Paweł II podniósł kościół w Rokitnie do rangi bazyliki mniejszej, co ogłoszono 3 maja 2002 r. podczas diecezjalnych uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół