• facebook
 • rss
 • Nie tylko gospel

  Mirosław Jarosz

  dodane 15.07.2014 16:32

  W Mieroszowie pod Wałbrzychem od 11 do 13 lipca odbywał się I Festiwal im. Włodka Szomańskiego.

  1 maja 2014 r. podczas wypadku samochodowego, w drodze na kolejny występ, zginął Włodzimierz Szomański - muzyk, wokalista, kompozytor, pedagog i aranżer, założyciel i lider grupy muzycznej Spirituals Singers Band. Swą działalność zaczął w latach 70. ubiegłego wieku, będąc w Polsce prekursorem negro spirituals i gospel. W ubiegłym roku został odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za wybitne zasługi dla promocji kultury polskiej, szczególnie chrześcijańskiej, w kraju i poza granicami".

  Do najważniejszych kompozycji Szomańskiego zalicza się napisane z okazji jubileuszu 1000-lecia Wrocławia "Honorificabilitudinitatibus" oraz Missa gospel's", a także oratoria "Jutrznia gospel's", "Madonny Jana Pawła II" i "Litania do Polskich Świętych - Santo Subito".

  15 lat temu opuścił Wrocław, z którym związany był przez całe życie, i zamieszkał w okolicach Mieroszowa, którym się zachwycił.

  27 kwietnia 2014 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie zagrał jak się później okazało pożegnalny koncert ze swoim zespołem...

  Przyjaciele i znajomi z Mieroszowa postanowili uczcić jego pamięć, nadając jego imię świeżo wyremontowanej sali Mieroszowskiego Centrum Kultury. Początkowo uroczystości miał towarzyszyć jedynie koncert. Jednak w trakcie przygotowań, wraz z kolejnymi rozmowami, koncert przekształcił się w pomysł cyklicznego festiwalu „Nie tylko gospel”. – Chcę, aby ten festiwal się rozwijał – wyjaśnia żona artysty, Elżbieta Szomańska – Myślę, że już w przyszłym roku będzie więcej koncertów i część konkursowa z nagrodami. Takie miejsca jak Mieroszów pełne są talentów, jednak niezwykle trudno się im przebić. Tym festiwalem chcielibyśmy im pomóc wyjść w świat. Chcielibyśmy pokazywać tu różne talenty, nie tylko muzyczne.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół