• facebook
 • rss
 • Anielskie pięć lat

  xrt

  dodane 24.08.2014 09:38

  Z miłości do liturgii i chorału gregoriańskiego, ale i z potrzeby duszpasterskiej powstała schola cantorum.

  Pięć lat temu ks. Piotra Śliwka, ówczesny proboszcz parafii pw. św. Józefa w Świdnicy założył scholę, która dzisiaj pod nazwą „Vox Angelicus” zdobywa coraz szersze uznanie.

  23 sierpnia w gronie przyjaciół, rodzin i melomanów śpiewacy świętowali swoją rocznicę powstania. Z tej okazji dali koncert muzyki liturgicznej. W programie m.in. chorał gregoriański, Palestrina, Nystedt czy Barnum. 

  Schola cantorum, teraz działa przy katedrze, specjalizuje się w wykonaniach muzyki sakralnej w tym szczególnie chorału gregoriańskiego. To ten zespół dba m.in. o oprawę muzyczną Mszy trydenckich w Świdnicy i jest formacją muzyczną diecezjalnego Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej.

  W ubiegłym roku na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Sakralnej Vox Domini w Prusicach, muzycy zajęli pierwsze miejsce, w tym roku miejsce drugie.

  - Jednak cieszymy się nim bardziej niż pierwszym, gdyż w tym roku konkurencja była naprawdę znakomita - mówi Marta Moneta, która od kilku lat kieruje Marta Moneta.

  Scholę tworzą: soprany: A. Dubicka, M. Stachoń, N. Murdzek, A. Kopacz; Alty: B. Baranowska, M. Steczko, B. Rejkowicz; tenory: M. Bakowski i Sz. Chojecki; basy: ks. Z. Chromy i K. Moneta.

  - Cieszy mnie to, że ciągle się rozwijamy, że potrafimy sobie wyznaczać cele, do których konsekwentnie dążymy, że nasze uwielbienie Boga służy Kościołowi, czego ważnym dla nas znakiem był fakt, że śpiewaliśmy w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Mszy św. kończącej piesza pielgrzymkę - dodaje Marta Moneta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół