• facebook
 • rss
 • Zakończyli czwarty, ale już wiedzą sporo o piątym

  xrt

  dodane 06.10.2014 13:51

  5 października 170 par małżeńskich z całej Polski zatrzymało się nad tajemnicą i sensem ludzkiej miłości, pomogli im w tym celibatariusze: zakonnica i księża.

  Trzeci dzień 4. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw to kolejna dawka emocji, wiedzy i wrażeń. Najpierw zamiast Agnieszki i Jakuba Kołodziejów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogli przyjechać do Świdnicy, przed kongresowiczami powtórnie głos zabrała s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty "Chleb Życia". I o ile dzień wcześniej dawała świadectwo o roli pieniędzy w jej życiu i powołaniu – zakonnicy służącej najuboższym, upośledzonym i marginalizowanym, o tyle tym razem weszła na kongresową mównicę i przekonywała, że miłość jest możliwa, ale nie jest łatwa. Jej wystąpienie słuchacze nagrodzili brawami na stojąco, co jest precedensem w historii kongresu. 

  Natomiast dwaj duchowni, którzy wystąpili później: ks. Grzegorz Strzelczyk i ks. Mariusz Rosik przybliżali teologię miłości z dwóch perspektyw. Pierwszy dogmatycznej drugi biblijnej. – Dopiero, gdy posłucha się o tym jakie są korzenie naszej codzienności, że sięgają miłości Trójcy, że objawiają się we Wcieleniu, dociera mocniej, że uczestniczymy w czymś naprawdę wiecznym – komentowała Monika Jakubczak z Warszawy a Robert Śledziński z Torunia dodawał, że wprawdzie po temacie biblijnym spodziewał się czegoś innego, to i tak wystąpienie profesora z PWT we Wrocławiu dało mu wiele do myślenia. – Przekonał mnie do tego, żeby nigdy tekstu nie czytać bez kontekstu bo stanie się on pretekstem do błędu i manipulacji – uśmiechał się. 

  Ostatnim akordem kongresu była Msza św. w katedrze. Podczas modlitwy małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. – Za rok spotkamy się znowu w Świdnicy, co więcej przywieziemy ze sobą naszych znajomych – zapewniało wielu i wielu cieszyło się, że znane są już niektóre szczegóły 5. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy: termin: 2-4 października 2015; hasło - "Sakrament i seks"; podczas inauguracyjnego wieczoru wykład wygłosi o. Ksawery Knotz a Edyta Geppert uświetni go swoim recitalem, natomiast w sobotni wieczór wszyscy będą bawić się na rocznicowym balu, któremu klimat nada pierwszy wodzirej Rzeczypospolitej, Kazimierz Hojna. 

  Tymczasem w sieci można obejrzeć wystąpienia kolejnych kongresowych prelegentów: Mieczysława Guzewicza

  Kongres Małżeństw 2014 / Mieczysław Guzewicz
  MalzenstwoRodzina

  oraz Elżbiety i Mirosława Wrotków

  Kongres Małżeństw 2014 / Elżbieta i Mirosław Wrotek
  MalzenstwoRodzina

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół