• facebook
 • rss
 • Pomóż zdolnej młodzieży

  mj, mk

  dodane 11.10.2014 21:29

  Hasło tegorocznego, XIV Dnia Papieskiego, brzmi: "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Jak zwykle, dzień ten jest również okazją, by pomóc zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

  Idea Dnia Papieskiego narodziła się po pielgrzymce ojca świętego do Polski w 1999 r.

  Obecnie jego obchody  przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Ten ostatni realizowany jest podczas Dnia Papieskiego przez organizowanie publicznej zbiórki pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

  W ubiegłym roku szkolnym w diecezji świdnickiej z programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” korzystało 67 stypendystów. Wśród nich było 22 gimnazjalistów, 25 uczniów szkół ponadgimnazjalnych (liceów i techników) oraz 30 studentów.

  Świętem i pierwszą okazją do spotkania wszystkich stypendystów jest oczywiście Dzień Papieski, który przypada, 12 października. W tym roku stypendyści z diecezji świdnickiej będą się modlić w katedrze za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Następnie spotkają się w auli kurialnej, by obejrzeć program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie.

  Warto podkreślić, że Fundacja stawia sobie za cel objęcie pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej, ale również poprzez formację. W ten sposób Fundacja pragnie przyczynić się nie tylko do wyrównywania szans edukacyjnych i wymazywania „białych plam” z mapy cywilizacyjnego rozwoju Polski, lecz również pracować dla budowania kapitału intelektualnego, dla tworzenia chrześcijańskich elit, tak bardzo potrzebnych, szczególnie w zintegrowanych strukturach europejskich.

  "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ma zatem nie tylko wymiar materialny, ale przede wszystkim duchowy. Są wiec spotkania formacyjne, które odbywają się zarówno w diecezji, jak i podczas ogólnopolskiego obozu wakacyjnego. W ciągu roku szkolnego stypendyści spotykają się w gronie diecezjalnym na rekolekcjach, zimowiskach, dniach skupienia. Nad ich formacją czuwają księża koordynatorzy.

  Stypendyści Fundacji nie tylko otrzymują wsparcie finansowe i formację duchową, ale są zachęcani do tego, by dawać coś od siebie, głównie do angażowania się w działania o charakterze wolontariatu. Stypendyści podejmują się pomocy w domach dziecka, domach pomocy społecznej, a także przy parafiach czy we własnym środowisku, np. pomagając kolegom w nauce.

  Na kolejnej stronie o formacji stypendystów oraz jak otrzymać stypendium

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół