Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pomóż zdolnej młodzieży

Hasło tegorocznego, XIV Dnia Papieskiego, brzmi: "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Jak zwykle, dzień ten jest również okazją, by pomóc zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

Pod koniec minionego roku szkolnego ponad 30-osobowa grupa stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z diecezji świdnickiej uczestniczyła w dniach skupienia zorganizowanych przez diecezjalnego koordynatora ks. Marka Korgula. Młodzi stypendyści w tym roku spotkali się w dniach 30 maja – 1 czerwca, w domu rekolekcyjnym sióstr Marianek w Bardzie. Tematem przewodnim było hasło: „Świętymi bądźcie – bo Ja jestem święty”. Spotkanie prowadził ks. Dominik Wargacki – diecezjalny duszpasterz młodzieży. Obecni byli też opiekunowie Fundacji. W programie była Eucharystia, okazja do skorzystania z sakramentu pokuty, adoracja Najśw. Sakramentu, konferencje tematyczne, rozmowy. Uczestnicy mieli okazję do lepszego poznania się przy ognisku i spacerze dróżkami różańcowymi połączonym z modlitwą.

Fundacja organizuje także dla stypendystów obozy wakacyjne od początku istnienia programu stypendialnego. Celem obozów jest zapoznanie stypendystów z największymi ośrodkami naukowymi, kulturowymi i gospodarczymi Polski. Gimnazjaliści i licealiści poznają wtedy uczelnie, na których być może w przyszłości będą studiować. Tegoroczny obóz odbywał się w Szczecinie, pod hasłem: Szczecin Pomor(ż)e Świętości i trwał od 17 do 28 lipca. Było to dwunaste miasto w formule ogólnopolskiej, które odwiedzili stypendyści, po Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Górnym Śląsku i Zagłębiu, Łodzi, Częstochowie, Bydgoszczy, Lublinie i Olsztynie. Na Pomorze Zachodnie oprócz gimnazjalistów i licealistów przyjechali także wolontariusze, pracujący jako kierownicy ośrodków, wychowawcy, czy służba medyczna. Wyjazd do Szczecina łączył w sobie dwa wymiary. Z jednej strony stypendyści cieszyli się wakacjami, odpoczywali oraz poznawali historię i kulturę regionu, z drugiej strony ważny był aspekt formacji duchowej. Tak był też zbudowany program prawie dwutygodniowego pobytu. Gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w dniu skupienia, codziennej Eucharystii. Na obozie nie było czasu na nudę, bo kolejne dni przynosiły nowe niespodzianki, tj. dzień sportu, wykłady i warsztaty na uczelniach wyższych oraz koncert stypendystów. Wzrost liczby stypendystów spowodował, że od 2007 r. w letnich obozach biorą udział jedynie gimnazjaliści i licealiści. Studenci i maturzyści spotykają się na specjalnie dla nich organizowanych wyjazdach.

Udział w programie zakończyło już sporo absolwentów, którzy uzyskali wysokie kwalifikacje na renomowanych uczelniach w Polsce, odbywali swoje staże i zdobywali doświadczenie w ważnych instytucjach. Owocem Fundacji jest Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło, założone przez absolwentów uczelni wyższych, którzy byli objęci programem stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zostało ono zarejestrowane 23 maja 2012 r., choć sam pomysł dojrzewał przez wiele lat. U podstaw utworzenia Stowarzyszenia leżała chęć podtrzymania więzi, które zostały nawiązane między stypendystami podczas uczestniczenia w programie stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz działalność na rzecz promocji nauczania Jana Pawła II. Opiekunowie Fundacji są przekonani, że dzięki wielostronnemu i długoletniemu wsparciu, jakie stypendyści otrzymywali dzięki licznym darczyńcom, obecni absolwenci będą owocnie działać na rzecz społeczności w duchu wartości, jakie głosił i jakim był wierny ich patron – św. Jan Paweł II.

By móc starać się o stypendium Fundacji, należy zgłosić się do księdza koordynatora, który dysponuje formularzami wniosków o stypendium i poprowadzi przez wszystkie formalności. Dane teleadresowe księży można znaleźć na stronie internetowej Fundacji. W naszej diecezji koordynatorem jest ks. Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego. Należy przedstawić koordynatorowi swoją sytuację szkolną i rodzinną oraz miejsce zamieszkania. Należy także podać swój adres e-mail. Przed podjęciem decyzji o przyznaniu stypendium zawsze kierowana jest prośba o wydanie opinii o kandydacie przez katechetę i księdza proboszcza.

Fundacja określa bardzo dokładnie kryteria, które należy spełnić, by zostać stypendystą. Istotne jest to, że w odróżnieniu od innych instytucji charytatywnych, Fundacja pomaga szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży gimnazjalnej z zaniedbanych terenów wiejskich, którym brakuje środków materialnych do rozwijania swoich talentów. Do fundacji dość często zgłaszają się osoby z rodzin wielodzietnych, o bardzo niskich dochodach, które rzeczywiście wymagają pomocy.

Mimo, że potrzebujących jest bardzo dużo, to w przypadku diecezji świdnickiej podstawowym kryterium jest średnia ocen - minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców, oraz trudna sytuacja finansowa. Według regulaminu przyznawania i realizacji stypendiów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, jest to 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku ta kwota wynosi 1176 zł brutto.

Stypendium podzielone jest na dwa pakiety odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy. Za pieniądze z pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania w bursie, kupna odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za Internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp.

Wszystkich zachęcamy do wsparcia naszych stypendystów podczas zbiórek przykościelnych i publicznych, które będą prowadzone w Dniu Papieskim, a także o udział w akcji sms-owej.

Wyślij SMS pod nr: 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT)


 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy