• facebook
 • rss
 • Lekcja o Polsce - muzycznie

  xrt

  dodane 19.11.2014 10:16

  Klasa policyjna, prawie same dziewczyny więc zrozumiałe, że to właśnie ci poprowadzili świdniczan w patriotyczne klimaty pieśni i piosenek czasu niepodległości i walki o nią.

  Repertuar pieśni patriotycznych to spore wyzwanie dla współczesnych Polaków. Dlatego cenna jest inicjatywa IV LO w Świdnicy. – Wzorem wielkich ośrodków miejskich, w których podobne patriotyczne śpiewanie ma już swoją tradycję, postanowiliśmy także zaprosić świdniczan do uczenia się, odświeżania i radości z powodu bogatego repertuaru pieśni i piosenek żołnierskich i patriotycznych – wyjaśnia ideę „Śpiewanek patriotycznych” Marzena Łysoniek, dyrektor szkoły.

  I tak 18 listopada w sali Klubu Bolko spotkali się uczniowie klasy policyjnej i wojskowej IV LO ze swoimi wychowawczyniami: Agnieszką Przybylską i Joanną Szałek oraz mieszkańcy miasta, żeby śpiewać ciesząc się wciąż klimatem Święta Niepodległości.  – Ma to sens – zapewnia Monika Bieganowska, maturzystka IV LO. – Nas, młodych przybliża takie spotkanie do tego co działo się dziesiątki lat temu, daje okazję do spotkania z kombatantami i naprawdę kształtuje ducha patriotyzmu – zapewnia. Jej koleżanka, Karolina Kowalska dodaje – Ciekawe jest i to, że nie tylko śpiewamy, ale także w komentarzu przed daną piosenką poznajemy okoliczności jej powstania, autora czy historie z nią związane. W ten sposób uczymy się historii, co dla nas, klasy policyjnej ale z rozszerzoną historią i językiem polskim jest ważne – zauważa.

  W IV LO nie ma lekcji muzyki, więc klasa policyjna, która odpowiadała za prowadzenie koncertu, uczyła się śpiewać podczas lekcji polskiego, historii, godziny wychowawczej czy matematyki bo tych przedmiotów uczą nauczycielki odpowiedzialne za realizację inicjatywy.

  Gośćmi honorowymi spotkania byli bp Ignacy Dec i prezydent miasta, Wojciech Murdzek. Śpiewanki patriotyczne organizacyjnie wspierają Powiat Świdnicki, Tadeusz Grabowski, Świdnicki Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Świdnicy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół