• facebook
 • rss
 • Tłumy wokół Maryi. Gościsław

  xrt

  dodane 03.12.2014 17:32

  Dzięki dekoracjom nikt przejeżdżający w tych dniach przez parafię nie miał wątpliwości, że dzieje się coś ważnego.

  Krystyna Kawka, przewodnicząca rady parafialnej w Osieku, jednej z filii parafii w Gościsławiu, nie kryła wzruszenia, gdy przypadło jej w udziale witanie Maryi w znaku peregrynującej figury fatimskiej. Jej reakcja okazała się zapowiedzią tego, co przez kolejne dni przeżywali wierni w kolejnych świątyniach parafii (w sumie jest ich pięć). - Zależało mi na tym, żeby choć na chwilę figura zagościła w każdym kościele - wyjaśnia proboszcz, ks. Jacek Stala. - Ci, którzy są mobilni, dojeżdżali do miejsc, gdzie trwała modlitwa przy figurze, ale ci, którym nie jest łatwo wyjechać ze swej wioski, byli bardzo wdzięczni, że choć przez kilkanaście godzin mogli cieszyć obecnością Matki Bożej w znaku peregrynujacej figury - dodaje.

  W ten sposób zyskano jeszcze jeden efekt: cała parafia była bardzo uroczyście przystrojona. Ludzie prześcigali się w tym, jak zaznaczyć, że ich wieś świętuje. Wymyślali coraz to nowe dekoracje; w efekcie przy wielu posesjach nie tylko wisiały wstążki czy proporce i flagi, ale ustawiono wzdłuż płotów płonące znicze, często w "maryjnych" barwach: białe i niebieskie.

  Sami parafianie przyznają, że proboszcz zachęcał ich do tej chwalebnej rywalizacji, a ponieważ o peregrynacji słyszeli ze swych ambon już wiele tygodni wcześniej, mieli odpowiednio dużo czasu, żeby przygotować się do tego wydarzenia. Dotyczy to także repertuaru pieśni fatimskich. - Pomagał nam w tym nasz chór z Osieka. Działa dopiero od roku, ale jest ważnym elementem każdej uroczystości - dodają wierni. 

  Osiek (filia) i Gościsław (siedziba parafii) to dwa filary całej wspólnoty. Jest tak w dużej mierze ze względu na historię, do 1964 r. Osiek był bowiem osobną parafią, dlatego żywotność wspólnoty, która się gromadzi przy tym kościele, jest wciąż bardzo mocna i mieszkańcy lubią wyróżniać się własnym charakterem i formami pobożności. 

  Fakty i liczby

  Data nawiedzenia: 26-30 listopada 2014. Mszy św. pożegnania (wyjątkowo, gdyż biskupi w tym czasie odprawiali swoje doroczne rekolekcje na Jasnej Górze) przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Tomasz Łukawski OFM Conv; w Księdze Intencji przybyło 67 wpisów; proboszcz: ks. Jacek Stala; Maryję witała w Osieku Krystyna Kawka, przewodnicząca rady parafialnej przy kościele filialnym w Osieku. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół