• facebook
 • rss
 • Pełna mobilizacja. Stanowice

  xrt

  dodane 26.12.2014 09:19

  Parafia, która istnieje zaledwie kilka lat, potrzebowała sprawdzianu swoich możliwości organizacyjnych z okazji takich niecodziennych wydarzeń.

  To pierwsza parafia dekanatu strzegomskiego, pierwsza, którą odwiedziła Maryja w znaku figury fatimskiej i ostatnia zarazem. Ostatnia przed przerwą, jaką przewidziano na czas świąt Narodzenia Pańskiego oraz czasu odwiedzin duszpasterskich. I chociaż Maryja nie nawiedza kolejnych parafii, jednak peregrynuje nadal, tyle tylko, że po klasztorach: 21–28 grudnia – Strzegom, siostry elżbietanki; 28 grudnia – 4 stycznia – Świdnica, siostry klawerianki; 4–11 stycznia – Świdnica, siostry franciszkanki Rodziny Maryi; 11–18 stycznia – Świdnica, siostry jadwiżanki; 18–24 stycznia – Świdnica, siostry prezentki; 24–31 stycznia – Świdnica, siostry elżbietanki.

  Rekolekcje peregrynacyjne w Stanowicach to prawdziwe święto, gdyż parafia, która istnieje od niedawna, pierwszy raz w historii przeżywała tak wielkie wydarzenie. Nie dziwi zatem, że wszystko było przygotowane na najwyższym poziomie, na jaki było stać mieszkańców. – Imponowały dzieci, które znakomicie znały historię objawień fatimskich – chwali o. Tomasz Łukawski OFMConv, rekolekcjonista. – Kto z nas kojarzy takie szczegóły, jak metodę, według której dzieci odmawiały Różaniec, zanim Maryja powiedziała im, że tak nie powinny tego robić? – pyta retorycznie i dodaje: – Widać bardzo wyraźnie, że miejscowa katechetka pani Małgorzata Mądrzak znakomicie przygotowała swoich uczniów do tego wydarzenia.

  Goście, którzy odwiedzili parafian (m.in. księża związani ze Stanowicami: Józef Lisowski oraz Paweł Wołczański a także inni: Piotr Kot, Piotr Śliwka czy Andrzej Raszpla), nie kryli także uznania pod adresem Jana Rośka, który przygotował wiernych pod względem muzycznym do peregrynacji. Kościół rozbrzmiewał pieśniami fatimskimi, których nie zna nikt inny.

  Proboszcz ks. Sławomir Marek cieszy się najbardziej z mobilizacji, jaką wywołała peregrynacja, i – co ważne – nie trzeba było specjalnych zaproszeń, inspiracji, ponagleń. – Sami z siebie, choć czas przedświąteczny nie sprzyjał skupieniu i modlitwie – wiadomo: porządki, zakupy i całe to świąteczne zaaferowanie – zaznacza duchowny. – Niemniej i tak do kościoła dotarli nawet tacy, których w nim nie widziałem nigdy dotąd – cieszy się.

  Fakty i liczby

  Data nawiedzenia: 17–21 grudnia. Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Tomasz Łukawski OFM Conv; w Księdze Intencji przybyło 35 wpisów; Maryję witali: Maria i Henryk Rogowscy (dorośli), Ola Burdzy i Tomek Stępień (młodzież) oraz Karolina Cichoń i Szymon Zając (dzieci). 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół