• facebook
 • rss
 • Bliżej im do Franciszka

  xrt

  dodane 02.02.2015 20:09

  Siostry zakonne, bracia i ojcowie oraz wdowy i dziewice konsekrowane od 1987 r. obchodzą Święto Ofiarowania Pańskiego, jako swój dzień.

  – To dzień, którego treść bardzo pięknie odsłania tajemnicę waszego powołania – mówił biskup podczas homilii.

  – Liturgia Słowa zwraca naszą uwagę dzisiaj na dwa wymiary prawdy o życiu konsekrowanym: złożenie siebie w ofierze oraz stawanie się światłem dla świata – mówił.

  Chrzest jest pierwszym ofiarowaniem się Bogu. – Uczynili to za nas nasi rodzice, nie byliśmy tego świadomi. Po latach przez decyzję wstąpienia na drogę powołania do życia konsekrowanego czy w kapłaństwie, osobiście potwierdziliśmy swoim "tak" tamto ofiarowanie – zaznaczył.

  Biskup zawrócił uwagę także na orędzie jakie z okazji dnia życia konsekrowanego ogłosił papież Franciszek, także zakonnik, co bp Ignacy mocno podkreślił.

  – „Radujcie się, promieniujcie radością!” oraz „Pocieszajcie mój lud”– na te słowa z papieskiego orędzia biskup zwrócił szczególną uwagę a kiedy zapytał: Jak to czynić? Odpowiedział także sięgając do tekstu Franciszka: – Przez radość wiernego „fiat” – cytował.

  W swoim słowie hierarcha poświęcił także sporo czasu symbolice świecy, jako tej, która, by płonąć, dając ciepło i światło, musi sama się spalać. –Wyniszcza samą siebie - snuł porównanie. – Konsekracja domaga się podobnej postawy. Przez nieustanne umniejszanie czynimy miejsce zarówno Chrystusowi jak i ludziom – precyzował biskup. 

  Mówił także o świecy jako symbolu Chrystusa. 

  Po obrzędzie odnowienia ślubów, siostra zakonna i brat zakonny w imieniu konsekrowanych wypowiedzieli słowa uwielbienia Boga za dar powołania do życia w konsekracji.

  W diecezji siostry zakonne z 24 zgromadzeń żyją w 57 domach zakonnych a bracia i ojcowie z 11 zgromadzeń posługują w 20 miejscowościach diecezji. Pieczę nad konsekrowanymi (także wdowami i dziewicami) sprawuje w imieniu biskupa ks. Marek Korgul, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół