• facebook
 • rss
 • Mamy nowe hospicjum

  Mirosław Jarosz

  dodane 11.02.2015 21:59

  Poświęcenie 10 lutego pomieszczeń stacjonarnego hospicjum im. św. Ojca Pio w Świdnicy dopełnia dzieło, które od 11 lat buduje świdnicka Caritas.

  W uroczystości poświęcenia hospicjum licznie udział wzięło duchowieństwo wraz z trzema biskupami: Ignacym Decem, Adamem Bałabuchem i Markiem Mendykiem, a także liczne grono świeckich: parlamentarzystów i samorządowców wszystkich szczebli.

  Świdnicka Caritas podejmuje szereg różnorakich form działania. Prowadzi jadłodajnie, świetlice, szkoły, centrum charytatywne, warsztaty terapii i ośrodek rekolekcyjny. Pomoc chorym realizowana jest w ramach Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Świdnickiej. Jej celem jest udzielanie świadczeń medycznych w zakresie pielęgniarstwa, położnictwa, rehabilitacji, medycyny szkolnej, pielęgniarskiej opieki długoterminowej oraz profilaktyki zdrowia.

  Bp Ignacy Dec tłumaczy, że to niezwykle istotne dzieło, bo służba drugiemu człowiekowi to obok nauczania i uświęcania jeden z trzech najważniejszych elementów działalności Kościoła.

  Obecnie NZOZ Caritas posiada 16 stacji na terenie diecezji świdnickiej, oraz doskonale wyposażone trzy poradnie rehabilitacyjne wraz z gabinetami lekarskimi w Świdnicy, Kudowie-Zdroju i Roztoce. Zatrudnia ok. 150 osób. Pielęgniarki szkolne Caritas dbają o zdrowie dzieci i młodzieży w ponad 80 placówkach oświatowych w każdym typie kształcenia. Opieką długoterminową objętych jest 260 pacjentów.

    – Dzisiaj wchodzimy w następny etap, którym jest powstanie hospicjum stacjonarnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego w Świdnicy – wyjaśnia ks. Jan Gargasewicz, dyrektor NZOZ Caritas. – Docelowo będzie on miał 9 łóżek hospicyjnych, a w zakładzie opiekuńczo-leczniczym 41 łóżek. Oznacza to, że naszą opieką obejmiemy mieszkańców od narodzin po kres życia. Naszym celem jest, aby ludzie potrzebujący opieki, niepełnosprawni, cierpiący i samotni w swojej chorobie oraz w terminalnym okresie życia mieli zapewnione warunki, które pozwolą im godnie przejść przez najtrudniejsze chwile w życiu.

  Budowa stacjonarnego hospicjum przy ul. Przyjaźni w Świdnicy była zwycięskim projektem pierwszego budżetu obywatelskiego w Świdnicy. Spory udział przy tworzeniu tego budżetu miał poprzedni prezydent Wojciech Murdzek.

  Docelowo w hospicjum im. św. Ojca Pio w Świdnicy zatrudnionych ma być 18 pielęgniarek, 2 lekarzy i kilkanaście osób obsługi. Pokoje są 2-osobowe z łazienkami, przystosowanymi w części hospicyjnej do wjazdu łóżek. Każda część ma swój gabinet lekarski i pielęgniarski, powstała również sala do rehabilitacji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • marco
   05.05.2015 17:01
   Szczegolne podziękowania dla ks, Jana Gargaseicza to hospicjum to więcej niż dar to serce okazane ludziom starszym. Zaklad Opieki Leczniczej Ojca Pio działa przyjmuje pacjentow warunki doskonałe opieka fantastyczna personel zaangażowany oddany tu przychodzi się z myslą że chce się żyć, że jest się potrzebnym nie ciężarem.Tutaj spokoj cisza rehabilitacja, lekarz , atmosfera cudowny ośrodek. Uwazam ze miasto powinno zaangazowac się finansowo i w pierwszym okresie pomoc bo kosciol poniosl bardzo duże nakłady. Wladzy lokalnej przypomnę ze dla nich światełko tez kiedy zgasnie a z pewnoscia pragną by świeciło jak najdłużej. Zatem pomoc wskazana nie pojdzie na marne to będą srodku zużyte na szcztny cel
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół