• facebook
 • rss
 • List otwarty do prezydenta ws. konwencji

  xrt

  dodane 12.02.2015 12:30

  Jako przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski, bp Ignacy Dec zabrał głos w sprawie "Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej".

  List otwarty  do Pana Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

  Szanowny Panie Prezydencie

  W piątek, dnia 6 lutego 2015 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę otwierającą drogę do ratyfikacji "Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej". Ratyfikacja tego dokumentu i wprowadzenie jego postanowień w życie rodzinne i społeczne stanowi wielkie zagrożenie dla wartości naturalnych i ogólnoludzkich, przede wszystkim uderza w instytucję małżeństwa i rodziny. Wskazało na to wiele środowisk naukowych i społecznych poczuwających się do odpowiedzialności za przyszłość Polski. Jasne stanowisko w tym względzie zajął Episkopat Polski.

  Zwolennikom ratyfikacji, powołującym się na wyniki przeprowadzonego sondażu społecznego  trzeba przypomnieć, że wynik ten dotyczył samej nazwy dokumentu, która jest  bardzo wzniosła i słuszna, a nie treści dokumentu, która dla zdrowo myślących ludzi jest nie do przyjęcia, gdyż  wskazuje na błędne przyczyny przemocy i  proponuje nietrafne  środki do jej przezwyciężenia. Była to zwykła medialna manipulacja. Wszystko wskazuje na to, że ustawa została przyjęta nie w wyniku merytorycznej, rozumnej oceny, ale jakiegoś ukrytego dyktatu. Nie można się zgodzić ze stwierdzeniem Konwencji, że źródło przemocy wobec kobiet tkwi w stereotypowej, tradycyjnej  rodzinie  i w religii czy w dotychczasowej kulturze, ale najczęściej tkwi ono w patologii społecznej.

  Panie Prezydencie, wielokrotnie Pan określał się jako wierzący i praktykujący katolik. Jest Pan katolikiem od chwili chrztu a zwolennikiem określonej partii od pewnego czasu. Partie i rządy przemijają, a słowo Boga  trwa na wieki (Ps.119,89; Iz 40,8), słowo, którego aktualnie strzeże Kościół, którego Pan jest członkiem. Pomni na  słowa pierwszego  papieża, św. Piotra Apostoła, który  powiedział przed Sanhedrynem: "Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi" (Dz 5,29),  prosimy o niepodpisywanie aktu ratyfikacji.

  Modlimy się za Pana Prezydenta, jako synowie i córki tego samego Kościoła i tej samej Ojczyzny, modlimy się o mądrość serca, by Pan Prezydent stał zawsze po stronie prawdy i prawdziwego dobra Narodu, który obdarzył Pana najwyższym urzędem w naszym Państwie.

  W imieniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich

  bp Ignacy Dec

  Biskup Świdnicki,  Przewodniczący Rady

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • wietrzyk11
   12.02.2015 15:42

   Jak to możliwe, że taki list został wystosowany do ojca wielodzietnego? Czyż wielodzietność nie jest sama w sobie gwarantem szlachetności, prawości, dojrzałości, otwartości na życie, etc. ? Czyż ręce ojca wielodzietnego, które przjmował y i pielęgnowały nowe życie, mogłyby się skalać niegodnym podpisem? Jest to całkowicie wykluczone. Wielodzietność wyklucza wszelkie niegodne postępki. 

  • Piotr_Adamczyk
   12.02.2015 18:10
   Taki list powinien być podpisany przez Konferencję Episkopatu Polski z Prymasem na czele.
   Bp Dec nie powinien wychodzić przed szereg.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół