• facebook
 • rss
 • Nauczyciele miłości

  xrt

  dodane 02.03.2015 06:38

  - Walczyli o naszą wolność, pokazali, co to znaczy Ojczyzna wolna, niepodległa - mówił o żołnierzach wyklętych bp Ignacy Dec.

  1 marca, w Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych, bp Ignacy Dec modlił się w katedrze za niezłomnych.

  W homilii nawiązując do sensu znaku Przemienienia na Górze Tabor biskup zauważył, że - Jezus doszedł do chwały zmartwychwstania przez okrutną mękę i śmierć na krzyżu. Nasza droga musi być podobna. Wiemy z doświadczenia, że na ziemi nie można uwolnić się od krzyża - mówił a następnie przeszedł do refleksji nad losem wyklętych.

  - Oni, gdy zauważyli, że wyzwoliciele ze wschodu zakładają naszej Ojczyźnie nowe pęta niewoli, nie złożyli broni, ale chcąc mieć Polskę naprawdę wolną, podjęli walkę z nowym okupantem - przypominał w obecności delegacji kombatanckich i ich pocztów sztandarowych.

  Dalej hierarcha odniósł się do wciąż podnoszonych prób dyskredytowania sensu i bohaterstwa wyklętych.

  - Dziś, potomkowie tych dawniejszych okupantów obrzucają niezłomnych błotem, nazywają ich faszystami, a my nazywamy ich patriotami, miłośnikami ojczyzny, piewcami jej wolności i niepodległości - podkreślał. - Ci żołnierze przez tamtych wyklęci, a dla nas niezłomni są dla nas narodowymi bohaterami. Wielu z nich komuniści potajemnie zamordowali i robili wszystko, by pamięć o nich zaginęła. Do dziś nie znamy miejsc ich pochówku. Powoli odnajdujemy ich groby. Dziś ich wspominamy i pragniemy, by o nich nie zapominała dzisiejsza ojczyzna, by w dziejach naszego narodu mieli zasłużone miejsce, by ich wspominano z wdzięcznością i miłością, by od nich uczono się miłości do ojczyzny - podsumował swoją homilię.

  Msza św. była elementem świdnickich obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Ich druga część odbyła się na obiektach OSiR-u. Podobnie świętowano w pozostałych, dziewięciu miejscowościach regionu, w których odbyły się Biegi Wilczym Tropem oddające cześć wyklętym. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół