• facebook
 • rss
 • Przed i po synodzie

  xrt

  dodane 14.03.2015 16:21

  Dobrze, że w roku przygotowania do synodu o rodzinie oraz wobec medialnego zamieszania w temacie związków niesakramentalnych i prawnego sankcjonowania ideologii "kultury śmierci" można wsłuchać się w głos autorytetów i specjalistów zdrowej nauki.

  Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej 14 marca zorganizowało sesję popularno-naukową pt. "Wspólnota życia i miłości. Wokół synodalnej dyskusji o rodzinie".

  – Temat jak najbardziej ważny, ponieważ medialna relacja z jesiennego wydarzenia przyniosła nam, szeregowym katolikom, wiele zamętu – mówi Beata Krostek, która o sympozjum dowiedziała się zupełnie przypadkowo. – Koleżanka mi powiedziała. Szkoda, że nie było o tym głośniej w zapowiedziach. W końcu małżeństwo i rodzina to sprawa interesująca niemalże każdego katolika – dodaje.

  Spotkanie w gmachu seminarium w Świdnicy otworzył bp Ignacy Dec, wygłaszając homilię, natomiast Mszy św. na rozpoczęcie sympozjum przewodniczył bp Adam Bałabuch..

  Sympozjum było ważne nie tylko z powodu tematu ale także z racji znakomitych prelegentów. Jako pierwszy zabrał głos ks. prof. dr hab. Pawel Bortkiewicz z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu. Mówił on o dwóch koncepcjach małżeństwa. Naturalnej w której jest ono podstawową komórką społeczną i dlatego podlega szczególnej ochronie i trosce oraz drugiej koncepcji, promowanej przez kulturę gender, jako produktu inżynierii społecznej. 

  Jako drugi przed zebranymi w auli: alumnami, młodymi księżmi i studentami teologii, wystąpił prof. dr hab. Bogdan Chazan. Ten podzielił się nie tylko swoją historią związaną z pracą w szpitalu i kulisami zwolnienia go z pełnionej funkcji dyrektora warszawskiego szpitala Świętej Rodziny, ale mówił także o środowisku lekarskim, naciskach jakie są wywierane na lekarzy, klauzurze sumienia i wykluczeniu jakiemu w majestacie prawa podlegają niepełnosprawni zanim się urodzą.

  Profesor Bogdan Chazan dzień wcześniej spotkał się także z mieszkańcami Wałbrzycha oraz z alumnami. 

  Trzecim gościem sympozjum był ks. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki, którego prelekcja była poświęcona problemowi synodalnej dyskusji wokół Komunii św. dla żyjących w konkubinacie. Duchowny nie krył swojego niepokoju w związku z manipulacją jakiej dopuszczają się niektórzy hierarchowie zaangażowani w promocję zmiany doktryny Kościoła w kwestii Eucharystii i sakramentalnego małżeństwa. Porównywał trwającą dyskusję oraz naciski w kwestiach poruszanych przez synod do tego, co wydarzyło się w latach sześćdziesiątych, gdy Kościół wyrażał swoje stanowisko względem antykoncepcji hormonalnej. Przypomniał, że powołana wówczas komisja kardynałów opowiedziała się za przyjęciem pigułki antykoncepcyjnej a jednak papież Paweł VI w encyklice "Humanae vitae" stanął w opozycji do tej opinii i podkreślił personalny wymiar miłości małżeńskiej. Co było możliwe tylko dzięki abp. Karolowi Wojtyle, który był zaangażowany w przygotowanie dokumentu.

  W drugiej części sympozjum przewidziano dyskusję panelową, do której mogli włączać się także słuchacze wykładów. 

  Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Ignacy Dec i ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół