• facebook
 • rss
 • Katecheci u Matki

  Mirosław Jarosz

  dodane 14.04.2015 13:22

  Już po raz 11. mówiący w szkołach o Bogu oddali się pod opiekę Maryi.

  Od początku istnienia diecezji świdnickiej katecheci uczestniczą w dorocznych pielgrzymkach. W tym roku odbyła się ona 11 kwietnia do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

  Katecheci diecezji świdnickiej pielgrzymują do miejsc uświęconych obecnością Maryi od początku powstania diecezji. W tym roku na wspólnej pielgrzymce byli już 11 raz.  Dotychczas pielgrzymowali już m.in. do Barda gdzie modlili się o umocnienie wiary, do Wambierzyc, gdzie prosili o umocnienie rodziny, również tej rodziny katechetycznej. Odwiedzali także katedrę świdnicką, bazylikę strzegomską i kościoły w Bielawie oraz Dzierżoniowie. Tym razem w liczbie 200 osób pojawili się tuż za granicą naszej diecezji, u Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie gdzie prosili o łaski potrzebne w codziennej pracy.

  – Katecheci są naszymi pomocnikami w Ewangelizacji. Odgrywają ważną rolę w towarzyszeniu dzieciom i młodzieży w ich drodze nawrócenia – wyjania bp Ignacy Dec, której przewodniczył wspólnej Eucharystii. – Nie zastąpią nas przy ołtarzu, w konfesjonale, ale nas wspierają znakomicie w ewangelizacji i głoszeniu Bożego Słowa w ramach katechezy. Dlatego zależy nam by byli dobrze uformowani i misję ta dobrze pełnili. Tylko bowiem ten, kto sam jest nawrócony może skutecznie prowadzić innych do nawrócenia. Wiemy też, że ci słuchacze w różnych typach szkół są bardzo różni i jest to praca niełatwa. Nie jesteśmy jednak sami. Duch św nas wspomaga. Dlatego się spotykamy i modlimy.

  Po Eucharystii, nastąpił akt oddania się katechetów diecezji świdnickiej w opiekę Matce Bożej. Katecheci dziękowali, ale i modlili się o umocnienie swojej wiary, by jej mocą coraz bardziej owocne były wysiłki utwierdzania w wierze i poszukiwania nowych uczniów Chrystusa. – Katecheci mają świadomość, że są słabymi narzędziami, a jednocześnie noszą skarb głoszenia Słowa Bożego, do którego wzywa nas sam Bóg – wyjaśnia ks. Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Sami widzimy jak wiele trudności i przeszkody napotykamy każdego dnia, dlatego prosimy Boga o pomoc. Skuteczną orędowniczką jest w tym zawsze Maryja, dlatego do niej się zwracamy.

  W programie pielgrzymki znalazła się również konferencja pt. „Udział katechety w realizacji zadań wychowawczych szkoły”, którą wygłosił ks. Marek Studenski, Dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji Bielsko-Żywieckiej.

  XI Diecezjalna Pielgrzymka Katechetów Diecezji Świdnickiej w Krzeszowie   XI Diecezjalna Pielgrzymka Katechetów Diecezji Świdnickiej w Krzeszowie Mirosław Jarosz /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół