• facebook
 • rss
 • Kardynał świętował w Świdnicy

  xrt

  dodane 19.05.2015 12:54

  Dni papieskie, dzieło wielu środowisk Świdnicy, dobiegły końca.

  Jeśli myśli się o Dniach papieskich "Pamięć i obecność" w Świdnicy, to zaraz pojawia się też skojarzenie z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, który od samego początku był honorowym gościem wydarzenia. Najczęściej oprócz modlitwy, emerytowany arcybiskup wrocławski, brał udział w punkcie: Spotkanie ze świadkami. Wspominał wtedy patrona dni, św. Jana Pawła II.

  18 maja w katedrze kard. Henryk Gulbinowicz przewodniczył Mszy św., która zamykała czterodniowe papieskie święto w mieście, któremu jako pierwszemu na świecie, patronuje papież Polak.

  Homilię wygłosił bp Ignacy Dec, wspominał w niej o cudownych zdarzeniach w życiu zarówno św. Jana Pawła II jak i kard. Henryka Gulbinowicza.

  Natomiast na końcu modlitwy głos zabrał jej przewodniczący. 

  Kardynał wspomniał także o pewnym wątku związanym z Górą Igliczną, gdzie znajduje się koronowana przez papieża Jana Pawła II figura MB Przyczyny naszej radości. Kiedy w roku 1983 papież odwiedził Wrocław, po koronacji miał powiedzieć do kardynała:

  Natomiast, gdy we wspomnieniach kardynał doszedł do osoby bp Ignacego Deca, dziękował mu za pomysł nadania doktoratu honoris causa PWT we Wrocławiu ówczesnemu Prefektowi Kongregacji Doktryny Wiary, kard. Josephowi Ratzingerowi. 

  Kardynał w tym roku obchodzi bardzo znaczące jubileusze: 65-lecia kapłaństwa, 45-lecia biskupstwa i 30-lecia kardynalatu, dlatego zarówno bp Ignacy jak i inne środowiska i instytucje skorzystały z okazji, żeby złożyć życzenia jubilatowi. Wśród winszujących była Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Miasta, która podkreślała szacunek wobec metropolity wrocławskiego oraz jego zasługi dla rozwoju Dni papieskich "Pamięć i obecność" w Świdnicy. 
   

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół