• facebook
 • rss
 • Światowe barwy, smaki i nuty

  xrt

  dodane 08.08.2015 09:19

  Wystarczy wybrać się do Strzegomia, żeby nacieszyć oko, ucho i podniebienie.

  Po raz 24 w Strzegomiu zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Impreza zaczęła się 6 sierpnia i potrwa do 9 sierpnia. W programie sobotnim: 16.30 w pałacu w Morawie "Piknik muzyczny", koncert orkiestry kameralnej i wernisaż wystawy; 19.00 - Rynek, koncert galowy i pokaz sztucznych ogni.

  – Niedzielę zdominuje międzynarodowy Polonez oraz "Rynek Świata" (od 12.30 w Rynku), czyli smaki i zapachy potraw naszych gości. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Bajm (o 21.00 w Rynku) – zachęcają członkowie zespołu "Kostrzanie", który jest gospodarzem festiwalu a to z uwagi na historię tej imprezy. Wcześniej jednak zarówno w bazylice (o 10.00) jak i kościele pw. Najświętszego Zbawiciel (o 10.30) festiwalowi artyści wezmą udział we Mszy św. Natomiast o 13.00 w Parku miejskim odbędzie się koncert zespołów dolnośląskich. 

  Pomysł stworzenia festiwalu powstał w czasie organizacji imprez z okazji 750 – lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" zorganizował imprezę pod nazwą "Przyjaciele Kostrzan". Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to były polskie zespoły folklorystyczne, z którymi "Kostrzanie" poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu czy na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

  W 1993 roku organizatorami festiwalu zostali Strzegomski Ośrodek Kultury (przekształcony później w Centrum Kultury) oraz Zespół „Kostrzanie”. Impreza zmieniała swoją nazwę na Festiwal Folkloru, a następnie na Międzynarodowy Festiwal Folkloru. 

  Dzisiaj organizatorem MFF jest Strzegomskie Centrum Kultury, CIOFF - Międzynarodowa Rada Folkloru, Rada Miejska Strzegomia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół